Tým Domácí paliativní péče Nemocnice Pelhřimov ve spolupráci s Kulturním zařízením Města Pelhřimova byl 5. října přítomen uvedení dokumentu režisérky Adély Komrzý s názvem Jednotka intenzivního života. Snímek, který se věnuje tématu života se závažnou chorobou, zhlédlo bezmála sto diváků. Emotivní dokument přítomným ukázal, jak je možné strávit omezený čas důstojně, v naději, klidu a v přítomnosti svých nejbližších.
Po promítání dokumentu následovala beseda s vedoucí lékařkou pelhřimovského paliativního týmu paní Eliškou Štokrovou a koordinátorkou paliativní péče paní Markétou Fuchsovou. Ty přítomným přiblížily služby poskytované paliativní péčí Nemocnice Pelhřimov a zároveň si vyslechly slova poděkování. Přítomní projevili slova vděčnosti celému týmu za profesionální, ale zároveň lidský přístup v péči o jejich rodinné příslušníky. „Velké díky patří právě rodinám, protože ony jsou tou nejdůležitější součástí v péči o jejich blízkého. Tým Domácí paliativní péče pomáhá rodinám v jejich nelehké životní situaci a je jim k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ sdělila koordinátorka paliativní péče Markéta Fuchsová.
O přínosu paliativní péče v současné době svědčí i narůstající počet klientů. V roce 2019, kdy začala paliativní péče při nemocnici fungovat, tým pečoval celkem o 106 pacientů a v roce 2020 již o 236 pacientů. „V letošním roce je v naší péči doposud 199 pacientů a nespočet jejich rodinných příslušníků. Péči zajišťuje celkem jedenáct zdravotních sester s různými úvazky, šest lékařů, jedna zdravotně sociální pracovnice, psycholog, kaplan a tři pečovatelky. Do budoucna budeme posilovat pozici psychologa, protože pečujeme nejenom o pacienta, ale i jeho rodinu a naše péče nekončí úmrtím pacienta, ale pokračuje dále podporou pro pozůstalé. S narůstajícím počtem pacientů samozřejmě roste i potřeba dalších zdravotních sester, pečovatelek a lékařů, rozšíření pracovního zázemí, vozového parku a také rozšíření půjčovny kompenzačních pomůcek, protože ty jsou nedílnou součástí naší péče. Nejvíce využíváme plně elektrická polohovací lůžka s příslušenstvím, toaletní křesla a také zdravotnické přístroje jako např. přenosné kyslíkové koncentrátory. Považuji za důležité zmínit, že paliativní péče v nemocnici může fungovat díky podpoře Kraje Vysočina, Nadačního fondu Abakus a projektu Ministerstva zdravotnictví ČR „Podpora paliativní péče – zvýšení dostupnosti domácí specializované paliativní péče,“ informovala Markéta Fuchsová.
Potýká se váš blízký s vážnou nemocí? Neváhejte nás kontaktovat na koordinačním čísle +420 731 691 418, pomůžeme radou případně si společně můžeme domluvit nezávaznou schůzku, na které Vám předáme další potřebné informace. Zároveň nabízíme možnost popovídat si o nejistotě a obavách, které vážná nemoc přináší.