„PACIENT je ten, kdo posuzuje kvalitu naší péče a služeb.“
Ekonomicky stabilní, moderní nemocnice, která poskytuje špičkové služby pacientům všech věkových kategorií prostřednictvím odborně profesionálních zaměstnanců. (motivovaný, odborník, empatický, potřeby pacientů….).
Zajištění kvalitní a bezpečné zdravotní péče je v Nemocnici Pelhřimov prioritou, systém řízení kvality je v naší nemocnici dlouhodobě nastaven. Plníme požadavky vyplývající z legislativních norem, zároveň je kvalita a bezpečnost poskytované péče a služeb garantovaná opakovaně získanou akreditací od Spojené akreditační komise.
Naším cílem je kvalitu poskytované péče a bezpečí pacientů trvale rozvíjet a zlepšovat.
Ředitel Nemocnice Pelhřimov určil týmový výkonný orgán – Radu KZK pro zavádění, udržování a trvalé zdokonalování nastaveného programu kontinuálního zvyšování kvality péče a bezpečí (KZK). Jeho vedením je pověřen manažer kvality.
Osoby zastoupené v Radě KZK jsou pro tyto účely kontinuálně školeny a jmenovány ředitelem nemocnice. Náměstek LPP, náměstkyně ošetřovatelské péče, náměstek HTS a laboratorní provozy mají pro řešení KZK své týmy.
ředitel – Ing. Radim Hošek
manažer kvality – Mgr. Pavlína Fridrichovská DiS.
Na základě závěrů akreditačního šetření Spojená akreditační komise ČR rozhodla udělit Nemocnici Pelhřimov akreditaci do 4. 12. 2026.
Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov převzalo dne 10. 12. 2013 zlaté ocenění v mezinárodním projektu Světové zdravotnické organizace (WHO) „Nemocnice podporující zdraví“, do kterého je nemocnice přihlášena od roku 2011. Nosným tématem bylo pomoci pacientům dodržovat zásady zdravého způsobu života a zaměření na kouření, stravování a pohybovou aktivitu. Ortopedické oddělení postupně splnilo 5 standardů a úspěšně prošlo mezinárodním hodnocením za účasti zástupců WHO a MZČR. Některé zásady a postupy nemocnice zavedla pro všechny pacienty i zaměstnance.
Dětské oddělení Nemocnice Pelhřimov převzalo dne 2.10.2006 mezinárodně uznávané ocenění Světové zdravotnické organizace UNICEF – Baby Friendly Hospital Iniciative – nemocnice přátelská dětem.Oddělení se zapojilo do projektu v počátku roku 2005, splnilo postupně všech 10 hlavních zásad projektu a úspěšně prošlo hodnocením koordinátorky národního zdravotního výboru UNICEF.
Nemocnice Pelhřimov se zapojila do mezinárodní sítě Nemocnic a zdravotnických zařízení podporujících zdraví (HPH).
Nemocnice Pelhřimov se zapojila do národní sítě Nemocnic a zdravotnických zařízení bez tabáku (GNTH).
Nemocnice Pelhřimov, p.o. se zúčastnila celostátní soutěže "Bezpečná nemocnice 2009", kterou vyhlásil kraj Vysočina společně se Spojenou akreditační komisí ČR. Obsadila 3. místo za projekt: "Bezpečná péče v Nemocnici Pelhřimov, p.o. při selhávání životních funkcí".
Nemocnice Pelhřimov, p.o. se zúčastnila celostátní soutěže "Bezpečná nemocnice 2010", kterou vyhlásil kraj Vysočina společně se Spojenou akreditační komisí ČR, o.p.s., Johnson Johnson, s.r.o. a Project HOPE - Česká republika, o.p.s.. Obsadila 3. místo za projekt: "Technické zajištění bezpečí pacientů při pobytu v Nemocnici Pelhřimov, p.o. - centrální velín".
Nemocnice Pelhřimov, p.o. se zúčastnila celostátní soutěže "Bezpečná nemocnice 2011", kterou vyhlásil kraj Vysočina společně se Spojenou akreditační komisí ČR, o.p.s., Johnson Johnson, s.r.o., Project HOPE - Česká republika, o.p.s. a Českou asociací sester, o.s.. Obsadila 2. místo za projekt: "Nemocnice v krizové situaci".
Kraj Vysočina ve spolupráci se Spojenou akreditační komisí, o.p.s., Johnson & Johnson, s.r.o., Project HOPE - Česká republika, o.p.s. a Českou asociací sester, o.s. uděluje
Cenu hejtmana Kraje Vysočina za 2. místo v sekci 1 Technicko-provozní oblast v celostátní soutěži Bezpečná nemocnice
MZČR, v souladu se zákonem 372/2011 Sb., o zdravotních službách, stanovilo minimální požadavky pro zavedení a hodnocení kvality a bezpečí poskytovaných služeb. Jedná se o následující standardy, které jsou postupně rozšiřovány:
Naše zdraví je podmíněno kladným i záporným působením nejrůznějších faktorů. Nazýváme je determinanty zdraví. Rozdělujeme je na vnitřní (dědičné faktory) a zevní, které členíme do tří základních skupin: životní styl, kvalita životního a pracovního prostředí, zdravotní služby. Největší vliv na zdraví má životní styl a životní prostředí, proto je důležité zaměřit se na prostředí, v němž žijeme a jak žijeme. Někdy dělíme determinanty zdraví na fyzikální (teplota, záření, hluk), biologické (přítomnost nežádoucích bakterií), chemické (nejrůznější znečištění) a sociální (špatná rodinná situace).
Životní styl, způsob života, režim práce a odpočinku, pohybová aktivita, škodlivé návyky (kouření a nadužívání alkoholu), kvalitativní a kvantitativní stránka výživy, vzdělání, charakter chování, schopnost zvládat problémy, finance, společenské postavení. Životní styl je určován celou řadou podmínek, které jsou určující pro charakter životního stylu a úroveň života. Tyto faktory rozdělujeme na vnější, které působí na jedince prostřednictvím společenských vlivů, a vnitřní, které jsou dány psychofyziologickým stavem organizmu. Vnější faktory jsou ekonomické, dostatek finančních prostředků, a sociální (vliv společnosti a náboženství, které ovlivňuje stravovací návyky, i další složky životního stylu, vliv zeměpisného místa včetně etnického původu tradice). Nezanedbatelný je vliv rodiny, která určuje charakter výživy, využívání volného času (sport, pohyb, relaxace). Mezi vnitřní faktory patří psychologické, například volní vlastnosti, které jsou důležité pro eliminaci negativních návyků a vlivů. Temperament, který určuje charakter a intenzitu naší aktivity.
Nesprávný životní styl, jako je kouření cigaret, energeticky nepřiměřená a nevhodně složená strava, nedostatek tělesného pohybu, nadměrná psychická zátěž, nadměrná konzumace alkoholu, drogová závislost, nevhodné sexuální chování, znečišťování ovzduší, vody a půdy, nadměrný hluk, vysoké životní tempo a stresy patří k nejvýznamnějším zdravotně škodlivým složkám podílející se na vzniku civilizačních onemocnění.
Genetika, pohlaví a věk. Dědičnou výbavu získáváme už na začátku svého ontogenetického vývoje od obou rodičů. Promítají se zde i vlivy přírodního a společenského prostředí.
Fyzické prostředí, zaměstnání a pracovní podmínky, sociální podpora a sociální sítě, kultura, pracovní a psychická zátěž. Individuální je rodinné prostředí, úroveň bydlení. Pro zdravotní stav jsou nejvýznamnější tyto sociální faktory: socioekonomické (životní úroveň, životní jistoty, pracovní podmínky, vzájemné mezilidské vztahy), systémy zdravotní a sociální péče, demografické faktory. Mezi nejdůležitější sociální determinanty patří: vliv socioekonomických faktorů na zdraví (vzdělání, bydlení, zaměstnání), dětství, stres, práce, nezaměstnanost, sociální vyloučení, výživa, závislosti, sociální opora, doprava.
V životním prostředí působí na zdraví škodliviny chemického, fyzikálního a biologického charakteru, stav ovzduší, vody, půdy a stupeň znečištění
Zdravotnictví, úroveň a kvalita zdravotní péče, dostupnost preventivních a léčebných služeb, screeningové metody, systémy zdravotní a sociální péče.
Podpora zdraví je proces umožňující lidem zvyšovat kontrolu nad svým zdravím a neustále je zlepšovat. Většina pacientů v nemocnici se potýká s jedním nebo několika chronickými onemocněními. Často potřebují podporu v souvislosti s nutnou změnou životního stylu nebo dodržováním složitého režimu užívání léků či stravování tak, aby byla dosažena co nejvyšší kvalita života. Opatření na podporu zdraví mohou zkrátit délku pobytu v nemocnici, omezit komplikace a zvýšit spokojenost. Zkušenost špatného zdraví nás činí vnímavější vůči radám a informacím, k pochopení, že musíme změnit své chování. Pacienti, mající zkušenost s dobrou komunikací, mají pocit, že jsou zapojeni do procesu léčby, jsou spokojenější.
Největší vliv na zdraví má způsob života (životní styl). Správná výživa, dostatečná pohybová aktivita, kvalitní spánek, odpočinek, relaxace, regenerace, nekuřáctví a neužívání ostatních návykových látek, prevence infekčních onemocnění, zvládání stresu a péče o duševní zdraví jsou faktory zdravého životního stylu, které podporují naše zdraví. Vliv na zdraví má i genetika, životní a pracovní prostředí, zdravotní péče.
Kvalita stravy – dbát na optimální složení poměru sacharidů 55 % denní energetické dávky. Vyhýbejte se jednoduchým cukrům (cukr, sladkosti) a do jídelníčku zařaďte obiloviny, luštěniny, celozrnné výrobky (pečivo, chléb, těstoviny), ovoce a zeleninu. Tuků 30 % denní energetické dávky, omezit příjem tuků živočišného původu, preferovat tuky rostlinného původu, zvýšit konzumaci ryb, především, pro obsah omega3-kyselin, které mají proti sklerotické účinky a snižují hladinu triacylglycerolů v krvi. Bílkoviny 15 % denní energetické dávky, což je přibližně 0,8 g bílkovin na kg vaší hmotnosti. Vybírat kvalitní zdroje bílkovin – maso, mléko, mléčné výrobky a vejce. Příjem vitamínů, minerálních látek nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny 3 -5 porcí během dne. Důležitý je i příjem vlákniny. Vláknina se podílí na dobré peristaltice střev, prevenci rakoviny střev. Největším zdrojem je čerstvá zelenina, ovoce, luštěniny, vločky, obiloviny, celozrnné výrobky. Doporučovaná denní dávka je 30 g.
Poměr přijaté a vydané energie by měl být v rovnováze. Pozitivní energetické bilance vede k přebytečnému ukládání tuku v těle a vzniku nadváhy či obezity. Jestli se vaše hmotnost pohybuje v normě, zjistíte orientačně z výpočtu vašeho BMI (index tělesné hmotnosti). Počítá se z výšky a váhy podle následujícího vzorce: tělesná hmotnost (kg) : výška (m)2
Vhodným ukazatelem rizikového ukládání tuku je i obvod pasu. U mužů je zvýšené riziko pokud je obvod pasu větší než 94 cm. U žen pokud je obvod pasu větší než 80 cm.
BMI | 16-20 | 20-25 | 25-30 | 30-40 | 40 a více |
kategorie | podváha | norma | nadváha | obezita | těžká obezita |
Důležitý je i příjem tekutin, alespoň 2,5 litru denně. Vhodné je střídat pití vody, ovocných a bylinných čajů, minerálních vod, neslazených džusů. Vyhýbat se tekutinám s obsahem cukru a alkoholu. Potřeba tekutin je individuální záležitost, která závisí na mnoha vnějších i vnitřních faktorech – např. na tělesné hmotnosti, věku a pohlaví, složení a množství stravy (obsah vody, soli, bílkovin a kalorií), tělesné aktivitě, teplotě a vlhkosti prostředí, včetně proudění vzduchu, druhu oblečení, teplotě těla, aktuálním zdravotním stavu, zavodnění organizmu atd.. Každý člověk má svou optimální potřebu tekutin, která se navíc s věkem mění.
Na potřebu pití nás může upozornit žízeň, ale je dobré vědět, že žízeň není časnou známkou potřeby vody. Příznakem déle trvajícího a výrazného nedostatku tekutin jsou vedle pocitu žízně také sucho v ústech, oschlé rty a jazyk, malé množství tmavě žluté moči, tendence k zácpě, škytavka při jídle, tlak v okolí žaludku, pálení žáhy nebo suchá pokožka.
Pondělí, středa, čtvrtek 8 – 11hodin. Objednání: 565 355 677 – ordinační doba, 565 355 163 – pracovní dny 8 – 14 hodin. Vyšetření a zhodnocení stravování, edukace, sestavení nutričního plánu, propočet jídelního lístku, návrh a úprava nutričního režimu, sestavení individuálního jídelního lístku na týden, rozpis komplikovaných diet, reedukace. Individuální poradenství v oblasti výživy (celiakie, diabetes I. a II. typu, racionální výživa, civilizační onemocnění, onemocnění trávicího traktu). Výživa u onkologických onemocnění.
Všechny formy spotřeby tabáku významně přispívají ke vzniku více než 20 různých nemocí a k předčasnému úmrtí na ně. Nejzávažnějšími z těchto nemocí jsou nemoci dýchacího ústrojí, srdce, cév, nádory, dále nemoci žláz s vnitřní sekrecí, vředová nemoc zažívacího traktu, poruchy očního pozadí a šedý zákal, řídnutí kostí a mnohé další. Na následky kouření umírá předčasně celosvětově až 50% kuřáků. Každá vykouřená cigareta zkracuje život o 5 minut. Pokud kouříte a čeká Vás operace, měli byste vědět, že kouření může zvýšit riziko komplikací během anestezie a po ní, zkomplikovat pooperační stav, zhoršit a zpomalit hojení ran a hlavně prodloužit uzdravování. Proto je důležité alespoň 4 týdny před operačním zákrokem přestat kouřit a nejlépe se již ke kouření nevracet.
Lékař a sestra ve specializované ambulanci jsou Vám připraveni v odvykání kouření pomoci. Minimální intervence je jedno krátké sezení s osobní konzultací a nabídkou zdravotně výchovných a informačních tiskovin o metodách odvykání. Pneumologická a TBC ambulance MUDr. Dosedělová Eva. Pondělí: 14 -17 hodin, objednání: 565 355 497 – lékař, 565 355 498 – sestra.
Evropská unie je celosvětově oblastí s nejvyšším podílem uživatelů alkoholu a nejvyšší spotřebou alkoholu na osobu. Konzumace alkoholu je vyjadřována v jednotkách (1 jednotka = 10 g alkoholu). Toto množství je obsaženo v 1dcl vína, 1 malé sklence destilátu (0,25 dcl) nebo 0,3l piva. Jako pití, které přináší relativně nízké zdravotní riziko, je tolerováno množství méně než 28 jednotek týdně pro muže a 14 jednotek pro ženy. Hazardní, rizikové pití je definováno jako týdenní příjem u mužů vyšší než 350 g čistého alkoholu (35 jednotek) a u žen 210 g (21 jednotek). Málokterý rizikový faktor má tak širokou škálu zdravotních důsledků jako alkohol.
Důsledky nadměrného požívání alkoholu se mohou vyskytovat v několika oblastech. Somatické – úrazy, jaterní cirhóza, karcinomy, hypertenze a kardiovaskulární onemocnění, iktus, poruchy imunity, onemocnění kostí, záněty žaludku a slinivky břišní, poruchy nervového a reprodukčního systému, prenatální poškození plodu. Psychické – poruchy mentálního zdraví, neuropsychická onemocnění, odstranění zábran (lehkomyslnost) a sociální důsledky – rodinné rozvraty, ztráta zaměstnání, společenské škody, kriminální činy, dopravní nehody, týrání dětí, agresivní chování.
Charakteristickými znaky pro problémy s alkoholem je fyzická a psychická závislost na alkoholu. Ta se vyznačuje trvalým vyhledáváním příležitostí k napití, neschopnost přerušit pití, dávání přednosti alkoholu před rodinou, přáteli a práci. Dále potřebou vyšší dávky alkoholu k dosažení stejného účinku jako v minulosti. Jak Vám můžeme pomoci? Jednoduchá konzultace je asi 5timinutový přátelský rozhovor, v němž jsou identifikovány problémy spojené s nepřiměřenou konzumací alkoholu. Cílem tohoto sezení je připravit se na změnu chování, vybrat nejvhodnější strategii a motivaci a pomoci rozhodnout se pro úplnou abstinenci či stanovení limitů konzumace alkoholu.
V případě zájmu Vám lékař předá informační materiály, či kontakt na specialistu v odvykání alkoholu. Nikdy není pozdě.
Pravidelný pohyb nám udržuje optimální hmotnost a hladinu cholesterolu, je balzámem pro tělo i duši. Tělesná zátěž, ať jednorázová nebo opakovaná, má vliv na imunitní pochody. Jednorázová zátěž vyvolá spíše pokles imunity, opakovaná zvyšuje aktivitu imunitních pochodů, výsledek závisí na intenzitě zátěže, jejím trvání, pravidelnosti, zdravotním stavu a výživě. Pravidelné cvičení a přirozená pohybová aktivita jsou spolu s přiměřeným příjmem energie nejlepším, nejbezpečnějším a ekonomicky nejméně náročným preventivním a léčebným prostředkem pro většinu civilizačních onemocnění. Pravidelné cvičení zvyšuje pevnost a pružnost kloubních vazů, ohebnost kloubů, svalovou sílu, vytrvalost a klidové napětí svalu. Také zvyšuje produktivitu práce, pracovní aktivitu, snižuje pracovní neschopnost a náklady na léčení. Důsledkem nedostatečné pohybové aktivity je ortostatická labilita, vyšší srdeční frekvence, převažující vliv sympatiku nad parasympatikem, pokles tepového objemu, zvýšená tendence vzniku trombů, negativní dusíková bilance, úbytek aktivní tělesné hmoty, vyplavování vápníků z kostí, snížení metabolismu, pokles síly, poruchy koordinace pohybů, snížení prokrvení, změny v metabolismu sacharidů, pokles tělesné teploty. Mezi subjektivní potíže patří dušnost, rychlá únava, zvýšená nervozita, poruchy spánku, pocity slabosti, závratě, pocity pracovní neschopnosti, bolesti hlavy, bolesti v zádech, pocity studených končetin a bušení srdce.
Tělesný pohyb zvyšuje spotřebu energie a tím zabraňuje vzniku obezity, redukuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév, snižuje krevní tlak, zlepšuje lipidový profil – zvyšuje hladinu HDL („hodný“) a snižuje hladinu LDL („špatný“) cholesterolu, snižuje hladinu glykémie, zvyšuje glukózovou toleranci, snižuje inzulínorezistenci a tak snižuje riziko diabetu II. typu, zabraňuje vzniku osteoporózy, podporuje funkci trávícího systému, zlepšuje psychický stav a schopnost vyrovnat se se stresem. Velký význam mají pravidelné procházky rychlou chůzí, plavání, jízda na kole, běh, míčové sporty, tanec, lyžování, aerobik, veslování, in-line bruslení, běh na lyžích, odporové cvičení. Tělesná zdatnost je faktorem ovlivňujícím zdravotní stav. Americká kardiologická společnost doporučuje 30 minut pohybové aktivity denně po dobu několika měsíců, 10 000 kroků denně. Neméně důležitý je pobyt na čerstvém vzduchu i za méně příznivých podmínek, v chladu a zimě.
Prevence stresu – stres byl definován řadou způsobů, ale žádná z definic není jednoznačná a plně nevystihuje jeho podstatu. Stres je výsledkem působení nepříznivých vlivů zevního (stresory) i vnitřního prostředí na organismus. Nadměrný stres je příčinou nebo vyvolávajícím momentem řady poruch a onemocnění. Může také významně zhoršit stávající chronická onemocnění. Základem zvládnutí stresu je identifikování zdrojů stresu a cílené omezování situací, které stresové reakce vyvolávají. Důležitý je trénink zvládání zátěží, které mohou stres vyvolat. Jednoduchá doporučení k zvládání stresu:
Relaxace – aktivní relaxace, je spojena s aktivním pohybem. Může probíhat v podobě kolektivního sportu nebo jiné pohybové činnosti. Důležitá je maximální pozornost a zaujetí pro hru nebo aktivitu. Nemáme čas přemýšlet o problémech a starostech. Pasivní relaxace je spojena s navozením příjemné nálady a vytvořením příjemných zážitků a prožitků. Příkladem může být návštěva kina, divadla, poslech hudby, sledování sportovního utkání. Relaxace patří mezi metody podporující fyzický a duševní klid a udržuje optimální hladinu klidu nebo napětí, umožňuje nám efektivněji odpočívat. Jak relaxovat? Nejčastější způsoby jsou ovládáním dechu, snížením svalového napětí, pomocí smyslového vnímání nebo uvolněním myšlenek nebo masáž, jóga, tai-či, akupunktura, akupresura, aromaterapie, saunování. Do psychické relaxace patří autogenní trénink, meditace, dechová cvičení, zpěv, hudba. Nejúčinnější relaxací je klidný spánek.
Spánek je nezbytný pro naše zdraví, jeho význam tkví především v regeneraci centrálního nervového systému. Kvalita spánku se podílí na kvalitě našeho života. Fyziologický spánek je důležitý pro regeneraci duševních a fyzických sil a řadu metabolických pochodů. Jeho délka je klíčovým faktorem určujícím pocit dobrého zdraví, celkovou pohodu a výkonnost.
Zdravotní klaun
Dochází každý měsíc na lůžkovou i ambulantní část dětského oddělení.
Čert a Mikuláš
Zaměstnanci nemocnice si připravují pro pacienty na dětském oddělení a oddělení pro dlouhodobě nemocné mikulášskou nadílku.
Aktivity nemocnice pro seniory
Jsou prováděné především na oddělení pro dlouhodobě nemocné se zapojením zaměstnanců a dobrovolníků. Patří sem aktivity zaměřené na rehabilitaci, nácvik sebeobsluhy, trénování paměti a logopedie. Pěvecká vystoupení dětí zaměstnanců, zdobení perníčků, výroba z hlíny, hraní deskových her.
Divadlo pro děti
Podpora zdraví přináší také výhody z hlediska lidských zdrojů, nemocnice usiluje o co nejlepší a vzdělaný personál. Nemocnice, které nabízejí bezpečné a zdraví podporující pracovní prostředí, kde se personál na tvorbě takového prostředí sám podílí, jsou úspěšnější a aktivnější, mají větší šanci kvalitní personál získat a udržet si ho. Pracoviště dosahuje lepších výsledků v péči a vyšší spokojenost pacientů, také se zlepšují pracovní postupy. Podpora zdraví snižuje počet krátkodobých absencí. Všichni zaměstnanci těží ze strategií zaměřených na podporu zdraví na pracovištích. Zdravý a duševně vyrovnaný personál má lepší předpoklady poskytovat kvalitní a bezpečnou péči pacientům.
Podpora zdraví zaměřená na jednotlivce, rodiny, skupiny, organizace, které se vzájemně ovlivňují, spolupracují při společných aktivitách, řeší společné problémy. Nemocnice se s populací, které poskytují služby, setkávají na mnoha úrovních. Nejintenzivnější je kontakt, kde je aktivně hledána léčba onemocnění či obava z možného onemocnění. Během každodenního kontaktu je příležitost hovořit o opatřeních zaměřených na podporu zdraví a prevenci onemocnění. Neméně důležité je i propojování péče a služeb poskytovaných nemocnicí a jejími partnery ve vztahu k pacientovi v návaznosti péče a spolupráci s organizacemi v rámci regionu. Nemocnice Pelhřimov zajišťuje služby nemocným prostřednictvím domácí péče – DOSANKY. Důležitá je spolupráce s lékaři primární péče.
Oblastní charita Pelhřimov – pečovatelská služba, středisko osobní asistence, domácí hospicová péče, půjčovna kompenzačních pomůcek.
Den hygieny rukou
Pro návštěvníky nemocnice a děti ze základních škol, ukázka správného mytí rukou za pomoci speciálního roztoku a ukázkou pod lampou, zábavný kvíz pro děti a sladká odměna.
Den diabetu
Den zaměřený na prevenci diabetu mellitu, měření glykémie, krevního tlaku, měření glykovaného hemoglobinu, nutriční poradenství a měření BMI a na speciální nutriční váze, edukace pro diabetiky a edukace zdravého životního stylu.
„Doktora se nebojíme, aneb s úsměvem do nemocnice“
Pro děti ze základních a mateřských škol, představení lidského těla, hra na lékaře a sestřičku s panenkou Cecilkou, zaměření na první pomoc a prevenci dětských úrazů, seznámení s lékařskými přístroji, vybavení lékárničky, poslech srdíčka a dýchání fonendoskopem, napsání znalostního kvízu, sestavení kostry těla vše s ohledem na ŠVP škol.
Zdraví do škol
Přednášky pro základní školy zaměřené na zdravou výživu a první pomoc, zaměřeno na doplnění výuky ŠVP ve škole, soutěž o zdravou svačinu na prvním stupni, pitný režim a režim dne u dětí.
Projekt HOBIT
Nemocnice Pelhřimov spolupracuje se vzdělávacím programem HOBIT. Vznikl na základě několika výzkumů, které potvrdily velmi nízkou znalost populace o mozkové mrtvici. Ten učí, jak rozpoznat příznaky mozkové mrtvice a srdečního infarktu a jak na ně správně reagovat. HOBIT nabízí e-learning pro školy i pro širokou veřejnost a přednášky pro seniory. Zapojit se může každý, a to zdarma přes webové stránky www.projekthobit.cz. Doposud programem prošlo na 7000 dětí z 80 škol v ČR, 300 seniorů a v rámci desítek akcí pro veřejnost byly proškoleny stovky lidí. Program HOBIT realizuje Cerebrovaskulární výzkumný tým Mezinárodního centra klinického výzkumu FN u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).
Nemocnice podporující zdraví – HPH (Health Promoting Hospitals)
„Umění léčit dokáže zmírnit mnoho bolesti, o to krásnější je umění, které dokáže zabránit nemoci dříve, než tato propukne.“ Max von Pettenkofer (1818 – 1901)
Nemocnice Pelhřimov, příspěvková organizace se v roce 2011 připojila k mezinárodní síti nemocnic poskytující zdravotní služby podporující zdraví ( http://www.hphnet.org/). Neposkytujeme jen vysoce kvalitní komplexní lékařské a ošetřovatelské služby, ale také rozvíjíme identitu organizace, která zahrnuje cíle podpory zdraví. Rozvíjíme organizační strukturu a kulturu podporující zdraví, zahrnující aktivní, participativní role pacientů a všech členů personálu, rozvíjíme fyzické prostředí podporující zdraví a aktivně spolupracujeme s komunitou. V ČR je koordinační institucí Ministerstvo zdravotnictví ( http://www.mzcr.cz/ ) Odbor kvality služeb, které koordinuje národní síť a spolupracuje s mezinárodní sítí. Toto vše před několika lety iniciovala Světová zdravotnická organizace ( http://www.who.cz/ ) v programu Podpory zdraví v nemocnicích, který usiluje o co největší přínos pro zdraví svých pacientů, rodinných příslušníků, zaměstnanců a veřejnosti. Cílem je zaměřit se na podporu zdraví a prevenci nemocí.
Vstup do národní a mezinárodní sítě programu WHO/Health Promoting Hospitals & Health Services (HPH&HS) bylo v letech 2011 – 2013 doplněno účastí v pilotním mezinárodním projektu Recognition Process, zaměřeného na naplňování mezinárodních standardů podpory zdraví.
MZ ČR vydalo publikaci Rádce pacienta, která má přispět k lepší orientaci pacientů při kontaktu se zdravotními službami. Obsahuje informace a rady při komunikaci se zdravotníky, doporučení, jak si zvolit lékaře nebo nemocnici, seznamuje s právy pacientů.
Katalog pacientských a podpůrných organizací v okologii
Informativní příručka - Nezapomínejte na preventivní prohlídky aneb zdraví naproti