Úvod > Aktuality > Vzpomínkové setkání pozůstalých

Vzpomínkové setkání pozůstalých

Posláním domácí paliativní péče je primárně zajištění kvality života nemocného v závěru jeho života. Neméně důležitá je však podpora rodinných příslušníků, kteří na sebe vzali nelehký úkol poskytnout svému blízkému péči a pohodlí. Tým paliativní péče Nemocnice Pelhřimov dbá na péči o blízké i po smrti nemocného. Standardem je nabídka možnosti kontaktování týmu v případě potřeby, zaslání ručně vyrobené kondolence a telefonický, případně osobní rozhovor psycholožek týmu s pozůstalými 2-3 týden od úmrtí.

Dalším prostředkem péče o pozůstalé je společné setkávání, kterým lze podpořit sdílení a vzájemnou podporu v těžké životní etapě. První Setkání pozůstalých, které doprovázel paliativní tým Nemocnice Pelhřimov, se uskutečnilo 20. 4. 2023 v kostele sv. Víta v Pelhřimově. Přítomné přivítala vedoucí lékařka oddělení MUDr. Eliška Štokrová, následovalo vzpomenutí na zemřelé s nemocničním kaplanem Janem Blažkem a krásné hudební vystoupení žákyň ZUŠ.
Neformální část pak byla naplněna přátelskými rozhovory mezi návštěvníky a členy týmu nad kávou a koláči, které laskavě věnoval pan Pokorný z Domácí jídelny. Kdo by čekal smutnou těžkou atmosféru, pletl by se. Byla cítit vděčnost a láska, vzpomínalo se s laskavým úsměvem.

Paní Marie S. nám řekla:
„Nikdy bych nevěřila, že na smrt manžela budu vzpomínat hezky. I když to moc bolí a bylo to náročné, mám na jeho poslední dny a hodiny pěkné vzpomínky, protože vím, že netrpěl, neměl bolesti, s pomocí léků klidně spal, když už jeho tělo nemohlo dál…. A také jsem byla pyšná sama na sebe, že jsem to s vaší pomocí zvládla.‘‘

Tým paliativní péče děkuje ze srdce všem pozůstalým za příjemné setkání, které jistě nebylo poslední.

Vzpomínkové setkání pozůstalých.