Úvod > Aktuality > V rámci Dne diabetu Vám v nemocnici zdarma změří hodnotu glykémie nebo okysličení krve

Nemocnice Pelhřimov ve spolupráci se Zdravým městem Pelhřimov pořádá akci Den diabetu. Hlavním cílem je zdůraznit prevenci nejen diabetu, ale i všech civilizačních onemocnění. Ukázat, že zdravý životní styl a pravidelná pohybová aktivita by měla být nedílnou součástí každého z nás.

Den diabetu se uskuteční dne 11. listopadu od 10 do 15 hodin v Atriu hlavní lůžkové budovy pelhřimovské nemocnice.

Pro návštěvníky bude připraveno několik atraktivních stanovišť, na kterých budou informováni například o prevenci, diagnostice a léčbě onemocnění diabetes mellitus, neboli cukrovce. „Zdravotníci zájemcům zdarma změří hodnotu glykémie. V případě zvýšené hodnoty, změří hodnotu glykovaného hemoglobinu „dlouhého cukru“. Také změří krevní tlak, množství tělesného tuku v těle. Poučí o zdravém stravování či redukčním jídelníčku. Pro zájemce je připraveno i vyšetření moči zaměřené na ukazatele ledvinných funkcí,“ informovala manažerka pelhřimovské nemocnice Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS.

Chybět dále nebude edukace v oblasti diabetu – režimová opatření, stravování, prevence diabetické nohy. Ukázka pomůcek pro dětské a dospělé diabetiky a jejich využití k zvýšení kvality života diabetiků. Cukrovka je totiž onemocnění, kterým trpí čím dál více lidí. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) mělo v roce 2018 v České republice diabetes zhruba jeden milion lidí, tedy každý 10. člověk. Cukrovka je onemocnění metabolismu, podmíněné nedostatkem inzulinu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémií). Mezi jeho nejčastější příznaky patří abnormální žízeň a časté močení, ale také hubnutí, malátnost, únava a v některých případech i poruchy vědomí.

V rámci celodenní akce bude v pelhřimovské nemocnici připravena prevence infekčních nemocí, kdy právě v tuto dobu hrají nezastupitelnou roli správné ochranné pomůcky a dobře zvládnutá hygiena rukou. Přítomní se také dozvědí jak přestat kouřit, stát se dobrovolníkem v nemocnici nebo si připomenou zásady zdravého životního stylu, kam patří například zdravá výživa, pohybové aktivity nebo pravidelný spánkový rytmus.  Jak na aktivní stárnutí, nebo jak pečovat o blízkého v domácím prostředí. „Na své si přijdou i děti, pro které bude připraveno stanoviště s Cecilkou – panenkou, která v rámci preventivního programu dětem ukazuje, jak se nebát nemocničního prostředí. Školáci zároveň na panence poznávají lidské tělo, mohou Cecilku i ošetřovat a stát se tak na pár chvil lékařem,“ dodala Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS. Připravena bude ochutnávka čekankového sirupu a vybraných nutričních nápojů.

Akce se koná za dodržování platných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR nebo usnesení Vlády ČR. Uvnitř budovy platí povinnost mít nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95/N95).

Den diabetu 2021 v Nemocnici Pelhřimov.