Úvod > Aktuality > Přednáška o zdravém životním stylu sklidila v Černovicích úspěch

Přednáška o zdravém životním stylu sklidila v Černovicích úspěch

Sokolovna v Černovicích se stala ve čtvrtek 13. června dějištěm informativní přednášky pro žáky černovického Středního odborného učiliště na téma zdravého životního stylu, prevence civilizačních onemocnění a rizik spojených s návykovými látkami. Akci uspořádala Nemocnice Pelhřimov.

Přednášku vedla manažerka pelhřimovské nemocnice a zároveň odbornice na výživu a prevenci chorob Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS, která se zaměřila na klíčové aspekty zdravého životního stylu. Hned v úvodu zdůraznila, jak důležitá je správná výživa a pravidelný pohyb pro udržení dobrého zdraví. „Prevence je vždy lepší než léčba. Správným životním stylem můžeme předejít mnoha závažným onemocněním,“ uvedla Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS. Ta se podrobně věnovala významu pravidelného pohybu, který je nezbytný pro zdravé fungování kardiovaskulárního systému, správnou funkci metabolismu a psychickou pohodu. „Každý den bychom měli věnovat alespoň 30 minut fyzické aktivitě. Může to být procházka, jízda na kole nebo jakákoli jiná forma pohybu, která nám přináší radost,“ dodala.

Další klíčovou částí přednášky byla zdravá strava. Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS vysvětlila, jak důležitá je vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a bílkoviny. Upozornila také na nebezpečí konzumace nadměrného množství cukru a nezdravých tuků, které mohou vést k obezitě a dalším zdravotním problémům. Zvláštní pozornost byla věnována škodlivým vlivům energetických nápojů, alkoholu a kouření. „Energetické nápoje obsahují vysoké množství kofeinu a cukru, což může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční potíže a problémy s metabolismem,“ upozornila manažerka Nemocnice Pelhřimov a dodala: „Alkohol a kouření jsou hlavními rizikovými faktory pro mnoho civilizačních onemocnění, včetně rakoviny a srdečních chorob. Vyhnout se těmto látkám je klíčové pro dlouhý a zdravý život.“

Během teoretické části se žáci aktivně zapojovali do diskuse, pokládali zajímavé dotazy a sdíleli vlastní zkušenosti. „Bylo skvělé vidět, jak se mladí lidé zajímají o své zdraví a chtějí vědět více o tom, jak si ho udržet,“ řekla Bc. Alexandra Knapová, mluvčí Nemocnice Pelhřimov. V závěru přednášky žáci vypracovali praktické listy, které zahrnovaly otázky týkající se zdravého stravování, pohybových aktivit a prevence rizikového chování. Tento úkol byl navržen tak, aby si studenti upevnili získané znalosti a mohli je aplikovat ve svém každodenním životě. „Jsme rádi, že jsme mohli našim žákům nabídnout tuto cennou přednášku. Věříme, že získané informace jim pomohou lépe se starat o své zdraví a předcházet potenciálním problémům. Děkujeme za výbornou spolupráci s pelhřimovskou nemocnicí,“ řekla Mgr. Naděžda Novotná ze Středního odborného učiliště Černovice.

Přednáška o zdravém životním stylu sklidila v Černovicích úspěch.