Úvod > Aktuality > Očkovací centrum v Pelhřimově

Očkovací centrum v Pelhřimově

Osm očkovacích stanovišť s denní kumulativní kapacitou maximálně tisíc lidí vzniká v Očkovacím centru Pelhřimov, které je umístěno v Kulturním domě Máj. Pilotní pracoviště očkovacího centra Kraje Vysočina, který je zřizovatelem Nemocnice Pelhřimov, zahájí provoz s největší pravděpodobností v druhé polovině února. „Práce na výstavbě centra probíhají podle stanoveného harmonogramu. Chceme být na očkování veřejnosti v maximální možné míře připraveni,“ sdělil ředitel Nemocnice Pelhřimov Michal Kozár s tím, že přesný začátek vakcinace se bude odvíjet od dostatku státem dodaných vakcinačních látek.

V plném provozu budou chod očkovacího centra zabezpečovat externí i nemocniční pracovníci – tři lékaři, jedenáct zdravotních sester, osm administrátorů a čtyři organizační pracovníci. „V proočkovanosti populace vidíme možnost návratu k plnému obnovení rozsahu péče o pacienty v nemocnici. Aktuálně máme například dle nařízení ministerstva zdravotnictví zastavenou plánovanou operativu a péčí o hospitalizované pacienty s onemocněním covid-19 jsme dlouhodobě transformovali některá oddělení na covidová,“ informoval ředitel nemocnice.

Itinerář vakcinace

Bezbariérový vstup do očkovacího centra v KD Máj v Pelhřimově se nachází z boku objektu, směrem od základní školy Krásovy domky. Po vstupu do budovy je umístěna dezinfekce rukou – bezdotykový dezinfekční stojan. Následně klient pokračuje do čekárny a odtud k administrativním místům, kde mu personál zkontroluje registraci, podepsaný souhlas s očkováním a další formální náležitosti. „Pokud nebudou mít klienti z jakéhokoliv důvodu tiskopisy s sebou, nic se neděje. Na místě jich bude dostatek. Je ale opravdu důležité, aby měli občanský průkaz a průkaz zdravotní pojišťovny,“ informoval ředitel pelhřimovské nemocnice.

Po registraci se klient odebere ke stanovišti lékaře, který s ním probere jeho aktuální zdravotní stav. Pokud nic nebrání vakcinaci, je v navazujícím očkovacím místě naočkován a odchází do vyhrazené klidové zóny nacházející se v předsálí kulturního domu, kde by měl v odpočinkovém režimu strávit přibližně 30 minut. Poté dostane na výstupním stanovišti buď kartu o provedení očkování, nebo certifikát o provedeném očkování. Následně odchází hlavním vchodem kulturního domu ven směrem do ulice třída Legií. Tělesně postižené osoby nebo osoby s omezenou schopností pohybu a orientace použijí k východu bezbariérový vstup, kterým do zařízení vešly. Průměrný čas, který člověk v očkovacím centru stráví je zhruba 45 – 50 minut.

Lidé by se měli v očkovacím centru chovat stejně jako při návštěvě nemocnice. Používat dezinfekci, dodržovat rozestupy a mít zakrytá ústa a nos. Očkování je dobrovolné a plně hrazené z veřejného pojištění.

Očkovací místo bylo v Pelhřimově vybráno na základě mnoha požadavků zohledňujících např. polohu, variabilitu kapacity, dopravní dostupnost, dostatek parkovacích míst, ale i možnost dodržení hygienických a bezpečnostních parametrů jako je bezbariérový vstup, odpovídající sociální zázemí nebo vytápění.