Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Interní oddělení Nemocnice Pelhřimov získalo moderní přístroj

Interní oddělení Nemocnice Pelhřimov získalo moderní přístrojGastroenterologická ambulance Interního oddělení Nemocnice Pelhřimov získala díky sponzorskému daru pelhřimovské firmy NEZA novou oplachovou pumpu. Moderní přístroj zajišťuje pro lékaře stabilitu nastavených parametrů jako je sání, oplach či rychlost reakce na nepředvídané události.

Dosud neměli lékaři z gastroenterologické ambulance k dispozici žádnou oplachovou pumpu. Používali oplach, který je součástí endoskopu. Díky sponzorskému daru od firmy NEZA ve výši téměř padesáti tisíc korun získali užitečného pomocníka. Přístroj pomáhá lékařům výrazně zpřehlednit místa, která potřebují u pacienta vyšetřit. „Pumpu používáme při endoskopickém, kolonoskopickém nebo gastroskopickém vyšetření k odstranění nečistot, ať už se jedná o zbytky stolice nebo tráveniny. Při krvácení odstraňujeme koaguly tedy krevní či koloidní sraženiny a zpřehledňujeme terén, který potřebujeme zviditelnit a prohlédnout kvůli možné patologii jako jsou zdroje polypů, krvácení, vředů nebo nádorů,“ popisuje prospěšnost oplachové pumpy lékařka Interního oddělení Nemocnice Pelhřimov Dušana Havettová.

V gastroenterologické ambulanci, která sídlí v přízemí hlavní lůžkové budovy v prostorách interních ambulancí, jsou léčeni a dlouhodobě sledováni pacienti s onemocněním zažívacího traktu, tedy tlustého a tenkého střeva, žaludku a konečníku. Dále do ambulance, která drží statut centra pro screening kolorektálního karcinomu, dochází pacienti s onemocněním jícnu či slinivky břišní. Na vyšetření dojíždí pacienti z širokého okolí, výjimkou nejsou ani ti z jižních nebo středních Čech. „Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci nyní provádíme méně výkonů. Za běžného provozu ale v naší ambulanci vykonáme ročně zhruba do tisíce výkonů gastroskopií a zhruba stejný počet kolonoskopií,“ informovala lékařka interního oddělení Dušana Havettová.