Nemocnice Pelhřimov se 21. března připojí k Mezinárodnímu dni zdravého spánku. Informace o důležitosti kvalitního spánku pro fyzické a duševní zdraví budou pro zájemce připraveny u vstupních dveří hlavní lůžkové budovy nemocnice. „Mezinárodní den zdravého spánku je příležitostí k tomu, abychom si připomněli, že zdravý spánek je základem zdravého a kvalitního života. Nedostatek spánku může vést k celé řadě zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, obezity, cukrovky a duševních poruch," sdělila mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
Součástí péče o pacienty je v pneumologické ambulanci Nemocnice Pelhřimov screeningová metoda vedoucí k zjištění či vyloučení poruchy syndromu OSA (obstrukční spánkové apnoe). Při pozitivním výsledku vyšetření je pacient odeslán do spánkového centra k potvrzení a rozšíření diagnózy a zvážení příslušné terapie. „Screeningové vyšetření, které poskytujeme na našem pracovišti, spočívá v monitoraci dýchání během spánku v domácím prostředí, bez nutnosti hospitalizace. Vyšetřované osobě je na základě podepsané smlouvy o výpůjčce na dvě noci zapůjčena monitorovací jednotka, která se připevní na hrudník a po stanovenou dobu od automatické aktivace měří průtok vzduchu nosem, okysličení krve a zaznamenává chrápání,“ popsala průběh vyšetření MUDr. Lucie Rejzková, lékařka pneumologie pelhřimovské nemocnice.
Screeningové vyšetření je pouze orientační. V případě podezření na spánkovou apnoi bude pacientovi doporučeno plnohodnotné sonografické vyšetření ve spánkové laboratoři, které je zároveň nezbytnou podmínkou indikace přetlakové léčby. „Nedílnou součástí vyšetření je pečlivá anamnéza, fyzikální vyšetření a v neposlední řadě odeslání pacienta k vyšetření na ORL. Tam se vyloučí mechanická příčina obstrukce dýchacích cest, která se v pečlivě vybraných případech dá řešit operačně,“ informovala MUDr. Lucie Rejzková a dodala, že se jedná například o diagnózy - vybočená nosní přepážka, nosní polypy, hypertrofie krčních mandlí, kořene jazyka a jiné. Mezi hlavní projevy syndromu OSA patří denní spavost spolu s dušením či lapáním po dechu během spánku, nárůst tělesné hmotnosti, ranní bolesti hlavy, noční močení, pokles libida a potence, deprese, poruchy koncentrace a paměti. Pacient s obstrukčním typem apnoe během spánku chrápe a vyvíjí dýchací úsilí, zatímco pacient s centrálním typem má často potíže s usnutím a během apnoe nevyvíjí dýchací úsilí.
Nemocnice Pelhřimov se zapojením se k Mezinárodnímu dni zdravého spánku snaží, aby si lidé v dnešním uspěchaném světě uvědomili význam správného spánku a dodržovali zásady spánkové hygieny. „Mezi dobré spánkové návyky včetně pravidelného spánkového rozvrhu patří například to, aby se lidé před spaním nepřejídali, omezili duševní a fyzickou zátěž, vynechali konzumaci alkoholu, stejně tak sedativa, hypnotika a opiáty. A u již prokázané spánkové poruchy nespali na zádech,“ uzavřela Alexandra Knapová.