Dětské oddělení Nemocnice Pelhřimov se zapojilo do Projektu Betty, jehož cílem je odhalit cukrovku (diabetes) 1. typu u dětí ve věku 2 až 18 let ještě předtím, než se objeví její příznaky. Tento průlomový projekt se zaměřuje na včasnou diagnostiku, která umožňuje zahájit léčbu v raném stadiu a tím předejít závažným zdravotním komplikacím spojeným s pozdním nástupem cukrovky.
Jednoduchý a rychlý odběr krve
Screening spočívá ve vyšetření přítomnosti autoprotilátek ve vzorku kapilární nebo žilní krve. Projekt využívá jednoduchého a efektivního odběru kapky krve z prstu, podobně jako u vyšetření CRP, což umožňuje včasné rozpoznání rizika vzniku tohoto onemocnění. Vlastní laboratorní vyšetření vzorku trvá obvykle 4 až 8 týdnů. Zákonní zástupci mohou děti na screening objednat pomocí e-mailu:
betty@nempe.cz nebo na webových stránkách
www.projektbetty.cz.
Včasná léčba = Prevence komplikací
Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá buňky produkující inzulin v pankreatu. Bez včasné diagnostiky a léčby může tento stav vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou diabetická ketoacidóza, hyperglykémie až hyperglykemický hyperosmolární stav a postižení důležitých orgánů při chronicky špatné kompenzaci diabetu. Včasná diagnostika umožňuje nejen lepší kontrolu nad nemocí, ale také výrazně zlepšuje kvalitu života dětí a jejich rodin. „Jsme hrdí, že se můžeme připojit k Projektu Betty a přispět k prevenci a včasné léčbě cukrovky 1. typu u dětí. Naše spolupráce s tímto projektem je dalším krokem k zajištění lepší zdravotní péče pro naše malé pacienty. Rodiče získají potřebné informace a podporu, aby mohli lépe zvládat tuto chronickou nemoc,“ sdělil MUDr. Karel Medek, primář dětského oddělení pelhřimovské nemocnice.
Projekt Betty je v České republice koordinován Centrem dětského diabetu Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole a zároveň je součástí evropského projektu EDENT1FI a podporován Českou pediatrickou a Českou diabetologickou společností. Celkem bude otestováno 20 000 českých dětí. V rámci mezinárodního projektu probíhají screeningy v České republice, Dánsku, Německu, Itálii, Polsku, Portugalsku, Švédsku a Velké Británii.