Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Nemocnice Pelhřimov se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu

Nemocnice Pelhřimov se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typuDětské oddělení Nemocnice Pelhřimov se zapojilo do Projektu Betty, jehož cílem je odhalit cukrovku (diabetes) 1. typu u dětí ve věku 2 až 18 let ještě předtím, než se objeví její příznaky. Tento průlomový projekt se zaměřuje na včasnou diagnostiku, která umožňuje zahájit léčbu v raném stadiu a tím předejít závažným zdravotním komplikacím spojeným s pozdním nástupem cukrovky. 
 
Jednoduchý a rychlý odběr krve
Screening spočívá ve vyšetření přítomnosti autoprotilátek ve vzorku kapilární nebo žilní krve. Projekt využívá jednoduchého a efektivního odběru kapky krve z prstu, podobně jako u vyšetření CRP, což umožňuje včasné rozpoznání rizika vzniku tohoto onemocnění. Vlastní laboratorní vyšetření vzorku trvá obvykle 4 až 8 týdnů. Zákonní zástupci mohou děti na screening objednat pomocí e-mailu: betty@nempe.cz nebo na webových stránkách www.projektbetty.cz.
 
Včasná léčba = Prevence komplikací
Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá buňky produkující inzulin v pankreatu. Bez včasné diagnostiky a léčby může tento stav vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou diabetická ketoacidóza, hyperglykémie až hyperglykemický hyperosmolární stav a postižení důležitých orgánů při chronicky špatné kompenzaci diabetu. Včasná diagnostika umožňuje nejen lepší kontrolu nad nemocí, ale také výrazně zlepšuje kvalitu života dětí a jejich rodin. „Jsme hrdí, že se můžeme připojit k Projektu Betty a přispět k prevenci a včasné léčbě cukrovky 1. typu u dětí. Naše spolupráce s tímto projektem je dalším krokem k zajištění lepší zdravotní péče pro naše malé pacienty. Rodiče získají potřebné informace a podporu, aby mohli lépe zvládat tuto chronickou nemoc,“ sdělil MUDr. Karel Medek, primář dětského oddělení pelhřimovské nemocnice. 
 
Projekt Betty je v České republice koordinován Centrem dětského diabetu Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole a zároveň je součástí evropského projektu EDENT1FI a podporován Českou pediatrickou a Českou diabetologickou společností. Celkem bude otestováno 20 000 českých dětí. V rámci mezinárodního projektu probíhají screeningy v České republice, Dánsku, Německu, Itálii, Polsku, Portugalsku, Švédsku a Velké Británii.
 
 
ětské oddělení Nemocnice Pelhřimov se zapojilo do Projektu Betty, jehož cílem je odhalit cukrovku (diabetes) 1. typu u dětí ve věku 2 až 18 let.
ětské oddělení Nemocnice Pelhřimov se zapojilo do Projektu Betty, jehož cílem je odhalit cukrovku (diabetes) 1. typu u dětí ve věku 2 až 18 let.
ětské oddělení Nemocnice Pelhřimov se zapojilo do Projektu Betty, jehož cílem je odhalit cukrovku (diabetes) 1. typu u dětí ve věku 2 až 18 let.
MUDr. Kateřina Velichová, lékařka dětského oddělení.
MUDr. Kateřina Velichová poskytuje rozhovor o projektu Betty pro regionální televizi.
Projekt Betty: Inovativní způsob detekce diabetu 1. typu.
Příprava prstu na odběr krve.
Propíchnutí špičky prstu pomocí sterilní lancety pro získání kapky krve.
Kapka krve je odebrána do malé zkumavky.
Vzorek krve je připraven k analýze přítomnosti autoprotilátek.
Propagační plakát k Projektu Betty.
Návod na samoodběry.
Brožura pro rodiče - strana1.
Brožura pro rodiče - strana 2.
Brožura pro rodiče - strana 3.
Brožura pro rodiče - strana 4.
Brožura pro rodiče - strana 5.
Brožura pro rodiče - strana 6.