Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Nemocnice Pelhřimov poděkovala dárcům krve

Nemocnice Pelhřimov poděkovala dárcům krvePravidelný dárce krve a čestný držitel Zlatého kříže ČČK 2. třídy za 120 odběrů pan Vladimír Vacík z Pelhřimova přišel darovat krev do pelhřimovské nemocnice 29. prosince. „Na odběry chodím pravidelně a přišlo by mi zvláštní, kdybych nešel i mezi vánočními svátky,“ sdělil sympatický muž, který daroval krev poprvé 1. března 2000 a mezi vánočními svátky uskutečnil svůj 130 odběr. Nemocnice Pelhřimov jemu a dalším 31 dárcům poděkovala za ochotu a vstřícnost při darování krve v období svátků a připravila si pro ně drobné pozornosti. „Dárcovství je dobrovolné a zdarma. Každý musí najít motivaci hlavně sám v sobě. O to více si vážíme dárců, kteří myslí na druhé a věnují svůj čas na odběr i ve svátečním období,“ sdělil ředitel nemocnice Michal Kozár. 

V Nemocnici Pelhřimov je provedeno ročně přibližně 2500 odběrů plné krve. Transfuzní přípravky jsou vyráběny podle potřeby nemocnice. V roce 2020 byl stav ovlivněn pandemií covid-19, kdy byly odběry krve redukovány z důvodu zastavení plánované operativy. „Tehdy jsme zaznamenali i snížení počtu prvodárců, kdy jsme jich zaevidovali devadesát a v roce 2021 pětadevadesát,“ informoval primář oddělení hematologie a transfúziologie Petr Kessler. 

Nemocnice Pelhřimov má aktuálně v registru 1415 dárců. Dárcem se může stát každý ve věku od 18 do 65 let s minimální hmotností 50 kg. Při standardním odběru plné krve daruje dobrovolník přibližně 450 mililitrů. Vlastní odběr pak trvá zhruba okolo deseti minut. Dárce však musí počítat, že na stanici stráví přibližně hodinu. Samotnému odběru předchází předodběrové vyšetření a nechybí ani závěrečné občerstvení. 

Od roku 2016 pelhřimovská nemocnice zahájila dárcovské plazmaferézy. Výkony, při nichž se dárcům krve odebírá jen krevní plazma, která následně slouží jako surovina pro výrobu krevních derivátů – speciálních léčebných přípravků používaných např. k léčbě hemofílie a dalších závažných poruch krevního srážení. 

Pravidelný dárce krve pan Vladimír Vacík absolvoval 130 odběr.
Pravidelný dárce krve pan Vladimír Vacík absolvoval 130 odběr.
Pravidelný dárce krve pan Vladimír Vacík absolvoval 130 odběr.
Pravidelný dárce krve pan Vladimír Vacík absolvoval 130 odběr.