Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Emeritní primář Nemocnice Pelhřimov MUDr. Vladimír Leman slaví významné životní jubileum

Emeritní primář Nemocnice Pelhřimov MUDr. Vladimír Leman slaví významné životní jubileumVýznamné životní jubileum slaví 8. července 2022 emeritní primář, uznávaný lékař a specialista v oboru interního lékařství MUDr. Vladimír Leman. Aktivní muž, kterému by jen málokdo hádal 90 let, zasvětil celý život práci v pelhřimovské nemocnici, a jak sám říká, nelituje ani na okamžik. „Člověk je vždycky spokojený, když vše funguje v práci. Letos v  nemocnici slavím pětašedesát let,“ poznamenal nejdéle sloužící lékař v pelhřimovském zdravotnickém zařízení a pokračoval: „Velmi rád vzpomínám na mnoho věcí, třeba když jsem si někde zahrál s kapelou. Hudba je mým celoživotním koníčkem. Nezapomenutelné byly okamžiky spojené se sportem. Řadu let jsem byl předsedou Atletického oddílu Pelhřimov a velmi rád také vzpomínám na životní etapu, kdy jsme se ženou Věrou a dětmi bydleli dvanáct let přímo v nemocnici, což pro mne bylo medicínsky velmi přínosné. Medicína se tehdy rozvíjela, špitál rostl,“ zavzpomínal otec dvou dětí, kterému dělají velkou radost tři vnoučata a dvě pravnoučata.

            Vladimír Leman se narodil 8. července 1932 v Brně. Po absolvování obecné školy a měšťanské školy, nastoupil na osmileté gymnázium. „Měl jsem štěstí v neštěstí, protože za války byly zavřené vysoké školy a někteří vysokoškolští kantoři začali učit na gymnáziích a tím pádem také u nás. Dnes vidím, jak velký základ nám dali. Pro mě to bylo štěstí a navíc jsem měl i výborné spolužáky, kteří mě tzv. táhli vpřed. Poté jsem úspěšně absolvoval příjímací zkoušku na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity, kde jsem v roce 1957 promoval s vyznamenáním,“ zavzpomínal Vladimír Leman, kterého si pacienti váží pro jeho precizní a lidský přístup.

Po absolvování studií si mohl mladý lékař vybrat v rámci tehdejších „umístěnek“ nemocnici v nejbližším kraji, v tomto případě Jihlavském. „Vzhledem k tomu, že jsem měl spolužáka Mirka Kralerta z Pelhřimova, a ten mi řekl: „Pojď do Pelhřimova, je to krásné město a hlavně je tam dobrá nemocnice. Získáš zkušenosti a pak uvidíš, kam se vydáš.“ Volba byla jasná,“ popsal Vladimír Leman, který nastoupil do OÚNZ Pelhřimov na interní oddělení 1.8.1957. O tři roky později byl pověřen funkcí zástupce primáře interního oddělení. Postupně si dodělal atestace I. a II. stupně z interny a atestaci z dorostového lékařství.

V roce 1971 byl po primáři MUDr. Kallovi st. jmenován primářem interního oddělení. Záhy po svém uvedení do funkce provedl MUDr. Leman první diagnostickou laparoskopii. V roce 1973 založil a až do roku 2002 řídil Spolek lékařů českých v Pelhřimově. Od roku 1974 začal provádět první gastroskopie flexibilním gastroskopem. Tato metoda nebyla doposud používána v žádné jiné okolní okresní nemocnici. Jeho zásluhou také pelhřimovská nemocnice jako první v Jihočeském kraji provedla fibroskopickou kolonoskopii (endoskopická metoda vyšetření tlustého střeva). „Snažil jsem se rozvíjet oddělení, jak jen to šlo. Zmíněné laparoskopie jsme prováděli v souladu s chirurgy, rozšířili jsme gastroenterologii. Primariát jsem vedl rovných dvacet let. Po tragickém úmrtí primáře MUDr. Plášila jsem přechodně řídil oddělení. V té době jsme také uvedli do provozu hemodialyzační středisko při interním oddělení,“ přiblížil uznávaný lékař.

V roce 1996 byl MUDr. Vladimír Leman pověřen funkcí vedoucího lékaře interní JIP a o pět let později stanul v čele DRJ, současné ODN, kde pracuje i nyní. „Rád bych jménem Nemocnice Pelhřimov poděkoval emeritnímu primáři MUDr. Vladimíru Lemanovi za dlouholetou práci, lidský přístup k pacientům, ale i kolegům. Velkým dílem se zasloužil o rozvoj interního lékařství v naší nemocnici. Do dalších let mu z celého srdce přejeme pevné zdraví a stále tolik životního elánu,“ sdělil ředitel pelhřimovské nemocnice Mgr. Ing. Michal Kozár, MBA.

 

MUDr. Vladimír Leman oslavil 90. narozeniny.
MUDr. Vladimír Leman aktivně působí na ODN Nemocnice Pelhřimov.
MUDr. Vladimír Leman oslavil 90. narozeniny.
MUDr. Vladimír Leman oslavil 90. narozeniny.