Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Za efektivní metodou ošetření patní ostruhy přijíždějí pacienti i z okolních regionů

Za efektivní metodou ošetření patní ostruhy přijíždějí pacienti i z okolních regionůOnemocnění ostruhy patní kosti je v současné době problém, který postihuje muže i ženy napříč věkovým spektrem. Radioterapeutické (onkologické) oddělení Nemocnice Pelhřimov má v péči přibližně 2 000 pacientů, kteří se s tímto onemocněním léčí. Do pelhřimovského pracoviště dojíždějí za specializovanou péčí nejen z Kraje Vysočina, ale i vzdálenějších míst jako je Písek, Nová Bystřice, Benešov nebo Louňovice pod Blaníkem. Od bolestí pacientům pomáhá už osmým rokem moderní a všestranný rentgenový ozařovač T-200. Denně terapeutické rentgenové ozáření využije v průměru 20 pacientů. Za rok je pak efektivním přístrojem provedeno v průměru 4 700 výkonů (ozářených polí). 

„Patní ostruha je v podstatě zkostnatění, osifikace konce úponových šlach. Nejčastěji k onemocnění dochází na spodní ploše paty, kde začíná plantární aponeuróza, což je vějíř šlach, který se upíná na výběžek patní kosti a směřuje k jednotlivým prstům nohy. Právě oblast úponu na patní kost může, ať už v důsledku námahy nebo používání nevhodné obuvi, zkostnatět,“ popsal uznávaný lékař pelhřimovského radioterapeutického oddělení Jaromír Kořínek a dodal, že patní ostruha může výrazně narušovat kvalitu života. Bolest bývá obvykle nejhorší ráno, kdy člověk vstává nebo pak po delším odpočinku. 

„Samotný kostní výběžek příliš nebolí. Lidé bolest cítí teprve tehdy, když se v místě vytvoří zánět např. v důsledku nějakého traumatu nebo při chronickém dráždění třeba dlouhými procházkami po asfaltu nebo jiném tvrdém povrchu,“ přiblížil Jaromír Kořínek.

Základem terapie je vyloučení dalšího přetěžování a nasazení fyzikálních metod léčby jako je magnetoterapie, ultrazvuková léčba nebo terapie rázovou vlnou. Až po vyčerpání těchto metod by mělo dojít k léčbě zářením na nenádorové indikace. „Snažíme se, aby ozařování bylo až posledním možným druhem léčby. Nízké dávky působí pozitivně na bolest, tlumí zánět,“ popsal Jaromír Kořínek. 

Pacienti absolvují během jedné série sedm návštěv. Celková doba jedné návštěvy je přibližně 10 – 20 minut v závislosti na aktuálním vytížení pelhřimovského pracoviště. Samotné ozáření trvá zhruba 1 minutu. Po absolvování jedné série jsou pacienti poučeni o vhodnosti zatížení paty s tím, že do 3 měsíců by měly problémy vymizet. Přibližně u jedné třetiny pacientů se stává, že musí sérii ozáření opakovat. 

 
Od bolestí pacientům pomáhá už osmým rokem moderní a všestranný rentgenový ozařovač T-200.
Od bolestí pacientům pomáhá už osmým rokem moderní a všestranný rentgenový ozařovač T-200.