Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Staň se dárcem krve aneb Valentýnské odběry pro prvodárce v Nemocnici Pelhřimov

Staň se dárcem krve aneb Valentýnské odběry pro prvodárce v Nemocnici PelhřimovPokud byste se rádi stali dárci krve, máme pro Vás dobrou zprávu. Měsíc únor bude na Oddělení hematologie a transfúziologie Nemocnice Pelhřimov ve znamení Valentýnských odběrů krve, které budou speciálně věnované pro prvodárce. 
 
Krev zachraňuje životy a je neustále potřebná. V pelhřimovské nemocnici se krev využívá zejména při operacích, při léčbě po těžkých úrazech nebo u pacientů s onemocněním krvetvorby. „Rádi přivítáme každého nového dárce. V rámci Valentýnské akce k nám mohou přijít nejen páry, které chtějí společně darovat krev, ale každý zdravý člověk ve věku od 18 do 60 let, jehož hmotnost je vyšší než 50 kg a má dobrý stav žil,“ sdělila lékařka Oddělení hematologie a transfúziologie (OHT) Nemocnice Pelhřimov Michaela Harudová a dodala, že v rámci únorové akce obdrží každý nový dárce drobné upomínkové předměty, jako výraz poděkování za ochotu a vstřícnost. „Věříme, že se pro každého stane milou vzpomínkou i certifikát prvodárce, který obdrží a pak sladká odměna v podobě valentýnských srdíček. I když největší odměnou je pocit, že pomohu druhému,“ podotkla lékařka. 
 
Před samotným odběrem je nutné předem zatelefonovat v době od 7 do 14 hodin na tel. číslo 731 619 192 (565 355 466) a domluvit si přesný termín odběru. 
 
Odběry krve jsou bezplatné a kromě sounáležitosti přináší i řadu výhod. V souvislosti s odběrem stanovuje Zákoník práce (zák. 262/2006 Sb.) nárok dárce na pracovní volno s náhradou mzdy na den odběru. V čekárně dárců jsou připraveny nápoje (minerální voda, čaj, káva), dále dárce krve obdrží stravenku v hodnotě 50 Kč na občerstvení. Dárcům s bydlištěm mimo Pelhřimov je propláceno jízdné veřejné dopravy z místa bydliště do Pelhřimova a zpět. 
Dárci mohou bezplatně parkovat v areálu nemocnice. Odběr krve není finančně ohodnocen. Ve smyslu zákona o dani z příjmu je každý odběr považován za dar v hodnotě 3.000 Kč. Tuto částku lze odečíst od daňového základu a získat v ročním zúčtování slevu na dani. 
 
Podrobné informace pro prvodárce krve naleznete na www.hospital-pe.cz nebo na telefonu evidence dárců 731 619 192 (565 355 466).
 
Kritéria pro dárcovství krve:
věk 18 -  60 let
dobrý zdravotní stav
hmotnost vyšší než 50 kg
kvalitní, dobře dostupné žíly
doporučení praktického lékaře 
 
K odběru s sebou přineste:
doporučení praktického lékaře 
průkaz zdravotní pojišťovny 
občanský průkaz 
 
STAŇ SE DÁRCEM.png
 
Staň se dárcem krve.
Krev zachraňuje životy. Bez Vás se neobejdeme.
Krev zachraňuje životy. Bez Vás se neobejdeme.