Úvod > Aktuality > Přednáška upozornila na důležitost pestrého a vyváženého jídelníčku

Přednáška upozornila na důležitost pestrého a vyváženého jídelníčku

Interaktivní, poutavé a především poučné byly dvě přednášky na téma „Zdravá výživa a životní styl, doporučení pro praxi“, které si 27. a 28. června vyslechli žáci devátých tříd ZŠ Na Pražské Pelhřimov v rámci aktivity školy „Příprava do života“. Lektorkou byla manažerka pelhřimovské nemocnice Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS. Hlavním cílem bylo ukázat, že správná výživa podporuje zdraví, je prevencí před nejrůznějšími zdravotními problémy, a že zůstat zdravý a snižovat rizika onemocnění vyjde levněji než léčit nemocné.

Přednášející školáky seznámila se zdravým životním stylem. Zdůraznila důležitost spánku, pitného režimu, zaměřila se i na rizika kouření a pití energetických nápojů. Ukázala jim, jak by měla vypadat vyvážená strava. „Vždy bychom se měli řídit pravidly nejen vhodně složené stravy, ale i pravidelnosti, tedy 5 – 6 porcí denně, přiměřenosti, což je velikost porcí, pestrostí, hygienickou nezávadností a neméně důležitá je i příprava pokrmu a pitný režim,“ informovala Mgr. Pavlína Fridrichovská, DiS.

Žáci se dále seznámili s doporučeným denním příjmem soli či rizikovými faktory působícími na zdraví člověka. Po teoretické části následovala část praktická. Děti byly rozděleny do týmů, jejichž úkolem bylo vypracování znalostního kvízu a úkolů zaměřených na praktické výpočty obsahu tuků, cukrů a kilojoule oblíbených potravin a sestavení jídelníčku. „Teprve při praktické části si děti uvědomují kolik „skrytých“ cukrů mají jejich oblíbené výrobky jako kolové nápoje, čokoládové tyčinky, pizza, naučí se pracovat s informacemi na obalech potravin. Práce ve skupinách děti baví, na všechny otázky odpověděly. Někdy za pomoci chytrých telefonů, ale i tím se děti učí získávat informace. Cílem je naučit je více přemýšlet o tom co jedí, a jejich životním stylu,“ uzavřela manažerka kvality pelhřimovské nemocnice.

Přednáška upozornila na důležitost pestrého a vyváženého jídelníčku.