Úvod > Aktuality > Prádelna v Nemocnici Pelhřimov vypere denně 1,5 tuny prádla

Prádelna v Nemocnici Pelhřimov vypere denně 1,5 tuny prádla

Plastový štít na obličeji, respirátor, rukavice, ochranný plášť včetně bezpečné obuvi. Právě tak jsou vybaveni zaměstnanci prádelny pelhřimovské nemocnice, kteří přijdou denně do styku s textiliemi z operačních sálů, špinavým ložním prádlem, ručníky nebo oblečením zdravotnického personálu. Prádelna zvládne při jednosměnném provozu vyprat denně v průměru 1,5 tuny prádla. Kromě toho se dvaadvacet zaměstnanců provozu stará o žehlení, opravy, značení, svoz a rozvoz prádla.

Objekt postavený před třiceti lety je při manipulaci s prádlem rozdělen na dvě části – čistou a špinavou. Tyto cesty se při dopravě či manipulaci nesmí potkat. „Špinavé prádlo je v pytlích přivezeno na rampu, odkud jej pracovníci dopraví do prostoru před pračkami. Následně je obsah roztříděn podle pracích cyklů,“ informoval náměstek hospodářsko-technické správy (HTS) pelhřimovské nemocnice Petr Adam. Poté je prádlo rozděleno podle druhů a putuje na mandl. Pokud je poškozené, jde na opravu, jinak směřuje do expedice prádelny. Zaměstnanci prádelny, obzvláště ti, kteří pracují v tzv. špinavé zóně, musejí dodržovat přísná opatření v souladu s vyhláškou a hygienicko-epidemiologickým řádem prádelny.

Kromě praní nemocničního prádla poskytuje prádelna i komerční služby například pro soukromé lékařské ambulance. V loňském roce bylo v pelhřimovské prádelně dohromady vypráno 337 tun prádla.