Úvod > Aktuality > Paliativní tým Nemocnice Pelhřimov oslavil již druhé narozeniny

Paliativní tým Nemocnice Pelhřimov oslavil již druhé narozeniny

Jako společnost procházíme v současné době velikou proměnou, která se týká péče o nevyléčitelně nemocné. Přestáváme odsouvat život se závažnou nemocí a umírání za zdmi nemocnic, nebo ústavů. Uvědomujeme si čím dál naléhavěji potřebu vrátit téma umírání zpět do našich životů, neboť je jeho neodmyslitelnou součástí. Pro pacienty, kterým medicína již nedokáže nabídnout nic, co by vedlo k vyléčení jejich nemoci, nabízí pomocnou ruku paliativní/hospicová péče. Ta pelhřimovská na narozeninovém dortu sfoukla v březnu 2021 již druhou svíčku.

Za tu dobu ušla Paliativní péče při Nemocnici Pelhřimov významným vývojem. Došlo k navýšení počtu sester, tým se rozrostl i o kaplana. Byla registrována odlehčovací služba, která usnadní pečujícím rodinám jejich nelehký úkol a zároveň zlepší komfort nemocných v oblasti hygieny. Další pečovatelky do svého týmu stále hledáme. Rovněž se rozrostl náš inventář pomůcek, které zapůjčujeme do rodin – jde o tři polohovatelná lůžka a dva kyslíkové koncentrátory. Byl navýšen úvazek psycholožky.

Současně s tím, jak nabýváme zkušenosti v oboru, vylepšujeme neustále postupy a standardy naší péče. Snažíme se inovovat postupy práce v terénu tak, aby byly co možná nejvíce efektivní a pro pacienty a jejich rodiny co nejkomfortnější. I nadále jsme rodinám k dispozici na telefonu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Hlavní zásluhu na všech těchto významných posunech má koordinátorka paliativní péče Mgr. Markéta Fuchsová, která za práci v tomto oboru obdržela Dřevěnou medaili Kraje Vysočina pro mladé, inspirativní osobnosti, jež se významným způsobem zasloužily o rozvoj určité oblasti lidské činnosti.

I nadále je naším hlavním cílem zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým, za zachování maximálně možného individuálního přístupu.

A protože je tento článek článkem narozeninovým, nechybí ani přání do dalších let. To nám zaslala 1. náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Mgr. Hana Hajnová:

„Jako dlouhodobá podporovatelka telčského hospice Sdílení, přeji i paliativnímu týmu Nemocnice Pelhřimov neutuchající nadšení do své náročné práce. Přeji paliativní péči, aby se jí i nadále dostávalo podpory ze strany vedení nemocnice, jak tomu nyní je. Rovněž přeji všem nemocným a jejich rodinám, které musí žít s nevyléčitelnou nemocí, aby měli v zádech takto profesionální a obětavý tým.”

Své přání připojil i MUDr. Jan Houser, zástupce ředitele a náměstek LPP Nemocnice Pelhřimov:

„Co bych přál naší paliativní péči ke druhým narozeninám? Hlavně, aby to nadšení a pozitivní energie, která u vás je, aby vám vydržela, a stále jste pomáhali těm potřebným, na které se tak často zapomíná. A pak také, aby se vaše oddělení stalo trvalou a nedílnou součástí spektra naší nemocnice. Jako třešnička na dortu pak vize vzniku paliativní lůžkové stanice pro ty, kteří nemohou být z nějakého důvodu v ambulantní domácí péči.”

Za obě krásná přání ze srdce děkujeme.

Jak se rozšiřuje naše péče, je nejvíce patrno z čísel, aneb statistika není vždy nuda. Při zachování současného postupného nárůstu počtu pacientů v paliativní péči, vypadá statistika vývoje v průběhu tří let takto: V roce 2019 jsme pečovali o 132 pacientů, v roce 2020 již o 305 pacientů a tento rok by toto číslo mohlo vzrůst na přibližně 450 nemocných a jejich rodin. Neméně zajímavý je počet najetých kilometrů. Do terénu vyráží nejen sestry, ale velmi často na vizity i paní doktorka Eliška Štokrová nebo psycholožka či kaplan. K dispozici má paliativní tým tři vozidla, jedno ujede průměrně 1400-1600 km měsíčně. V součtu to pak za rok 2020 bylo celkem 58 250km. Přitom za rok 2019 činil součet 38 840 najetých kilometrů.

Závěrem bychom rádi poděkovali všem našim pečujícím rodinám, že nás pustili do svých domovů, vedení nemocnice za podporu a všem těm, kterým nejsou lhostejné osudy nevyléčitelně nemocných pacientů, že nás s nimi propojují.

Za paliativní tým zdravotní sestra Tereza Mašková