Úvod > Aktuality > Nová osobní vozidla pro oddělení domácí péče a oddělení paliativní péče

Nová osobní vozidla pro oddělení domácí péče a oddělení paliativní péče

Čtyři nová osobní vozidla zakoupila Nemocnice Pelhřimov díky finančnímu příspěvku od Města Pelhřimov ve výši jednoho milionu korun. Vozidla slouží sestřičkám z oddělení domácí péče a z oddělení paliativní péče.

K symbolickému předání klíčů od vozidel za účasti starosty Města Pelhřimova Ladislava Meda a ředitele Nemocnice Pelhřimov Michala Kozára došlo v pátek 15. ledna. „Velkorysého finančního příspěvku od města si velmi vážíme. Obměna vozového parku těchto oddělení už byla více než nutná. Zdravotní sestry denně najezdí stovky kilometrů, kdy zajišťují komplexní péči u ležících a z části u mobilních pacientů. Například vozidla paliativní péče v loňském roce najezdila bezmála 60 tisíc kilometrů. Službu využívají pacienti z celého bývalého okresu Pelhřimov, díky tomu máme dojezdovou vzdálenost až 42 km do nejvzdálenější obce,“ sdělil ředitel nemocnice Michal Kozár.

Oddělení paliativní péče poskytuje komplexní, aktivní a na kvalitu života orientovanou péči pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou. Loni pracovnice pečovaly a snažily se zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání u 233 pacientů, což je oproti předešlému roku o 104 pacientů více.

Pracovnice oddělení domácí péče dojíždějí za pacienty ze spádového obvodu Pelhřimov a Humpolec. Týdně poskytnou službu přibližně 200 lidem, kdy zabezpečují návaznou ošetřovatelskou péči po ukončené hospitalizaci. Dále se starají o chronické pacienty, kterým poskytují ošetřovatelskou rehabilitační péči, odběry krve a mnoho dalších činností. Péče je umožňována na základě doporučení ošetřujícího lékaře při hospitalizaci nebo následně praktického lékaře. Proto je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. „Služba v nemocnici funguje od roku 1993. Odbornou péči v současné době zajišťuje šest registrovaných sester 24 hodin denně, sedm dní v týdnu s tím, že do této doby měly k dispozici tři osobní vozidla,“ sdělil ředitel Nemocnice Pelhřimov.

Město Pelhřimov poskytuje nemocnici finanční příspěvek každý rok. Za posledních deset let bylo díky financím zakoupeno například sedm sanitních vozidel, artroskopická sestava nebo ultrazvuk.