Úvod > Aktuality > Den diabetu v Nemocnici Pelhřimov si nenechalo ujít bezmála sto návštěvníků

Den diabetu v Nemocnici Pelhřimov si nenechalo ujít bezmála sto návštěvníků

Den diabetu v Atriu pelhřimovské nemocnice si nenechalo ujít bezmála sto návštěvníků napříč věkovým spektrem. Akce, jejímž hlavním smyslem bylo seznámení se se zdravým životním stylem a prevencí nemocí, především diabetu, se konala po roční pauze způsobené pandemií covid-19. V Atriu hlavní lůžkové budovy nemocnice byla 11. listopadu od 10 do 15 hodin připravena řada zajímavých stanovišť, na kterých zdravotníci zájemcům zdarma změřili např. krevní tlak, množství tělesného tuku v těle nebo hodnotu glykémie.

„Zájem byl o všechna připravená preventivní vyšetření. Z důvodu covidové pandemie totiž rok a půl žádná aktivita neproběhla. V minulosti jsme v nemocnici pořádali minimálně dvě preventivní akce za rok, protože včasný záchyt onemocnění je důležitý pro léčbu nemoci a prevenci pozdních komplikací u všech civilizačních onemocnění,“ informovala manažerka kvality péče pelhřimovské nemocnice Pavlína Fridrichovská

Dalším oblíbeným stanovištěm byla prevence hygieny rukou. „Právě onemocnění covid-19 všem ukázalo, jak důležitá je správná hygiena rukou. Někteří návštěvníci byli překvapeni, že hygienu rukou neprovádí stoprocentně. Speciální přístroj, který byl na místě k dispozici, jim totiž odhalil části, které nebyly správně umyty. Jednalo se především o hřbety rukou nebo místa mezi prsty. Přitom mytí rukou mýdlem či dezinfekcí je v současné době nejjednodušší a nejúčinnější způsob před prevencí mnoha nemocí,“ sdělila tisková mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.

V rámci edukativního programu se zájemci dozvěděli o prevenci, diagnostice a léčbě cukrovky, protože i v tomto případě platí, že včasná diagnóza zachraňuje život. Návštěvníkům, kteří si s sebou do nemocnice přinesli moč, zdravotníci provedli vyšetření zaměřené na ukazatele ledvinných funkcí. „Každý návštěvník měl možnost projít všechna stanoviště, největší zájem byl o měření glykémie a krevního tlaku – 95 procent účastníků a o vyšetření moči, které si nechalo udělat 50 procent účastníků. Nutriční poradenství zaměřené na redukci váhy a diabetickou dietu bylo přínosem pro všechny po dlouhé covidové době. Zájem byl o měření kyslíku v krvi (SpO2), ale i o dobrovolnické aktivity nemocnice. Osmý ročník Dnu diabetu se vydařil a už nyní se začneme připravovat na další preventivní akci Den zdraví, která se uskuteční v dubnu 2022,“ přiblížila manažerka kvality Pavlína Fridrichovská.

Návštěvníci měli v rámci edukativního dne možnost navštívit stánek VZP a dozvědět se informace o preventivních programech pojišťovny, Klubu pevného zdraví a dalších benefitů směrem ke zdravému životnímu stylu veřejnosti. V atriu nechyběla ochutnávka čekankového sirupu, nutričních drinků nebo stanoviště s Cecilkou – panenkou, která v rámci preventivního programu dětem ukazovala, jak se nebát nemocničního prostředí.

Akce se uskutečnila za dodržování všech platných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a Vlády ČR. Uvnitř budovy platila povinnost mít nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95/N95).

Den diabetu v Nemocnici Pelhřimov.