Telefonické spojení | +420 565 355 525, +420 565 355 526 |
Gynekologická ambulance | +420 565 355 530, +420 565 355 547 |
Šestinedělí | +420 565 355 536 |
Porodní sál | +420 565 355 550 |
Návštěvy | 14:30 – 18:00 hodin - po domluvě možno i v ostatní denní hodiny. |
Gynekologie: oddělení zajišťuje veškerou konzervativní i operační péči o pacientky s gynekologickými onemocněními a to buď samostatně, nebo v součinnosti s dalšími specialisty.
Porodnice: na našem oddělení vedeme porody od dokončeného 36. týdne gravidity, zajišťujeme ambulantní péči o rizikové těhotné, infertilní páry, provádíme neinvazivní i invazivní prenatálně-diagnostické výkony.
Statistika porodního sálu za rok 2023
Statistika porodního sálu za rok 2024
Akreditace porodní asistentce B5349
Více na facebookovém profilu porodnice zde.
Porodnice Pelhřimov - individuální přístup, vstřícnost, rodinné prostředí
Dokumenty ke stažení (po vytištění přeložte na půl - na velikost A5):
Jak pečovat o jizvu po porodu císařským řezem?
Porodila jste a máte jizvu po nástřihu či po ruptuře hráze a nevíte, co teď?
Telefon: +420 565 355 551
E-mail: rdoubek@nempe.cz
Telefon: +420 565 355 528
E-mail: ghorkay@nempe.cz
Telefon: +420 565 355 552
E-mail: jplasilova@nempe.cz
Telefon: +420 565 355 525
E-mail: jarkadav@centrum.cz
Epidurální analgezie je jednou z metod, kterou běžně používáme ke zmírnění porodních bolestí.
Epidurální analgezie je tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky tenkou jehlou přes kůži do epidurálního prostoru páteře. Tím se zmírní vnímání porodních bolestí, ale celkový stav rodičky a plodu se neovlivní!
Vhodný okamžik podání určuje lékař – porodník podle dosavadního průběhu porodu, výkon provádí anesteziolog. Při podání epidurální analgezie je důležitá spolupráce rodičky s anesteziologem.
Po běžné předporodní přípravě si lehnete na porodní lůžko. Porodní asistentka Vám změří krevní tlak a zavede do žíly kanylu. Zavedenou jehlou je možno kdykoliv podat potřebný lék pro Vaši bezpečnost. Pak se uložíte na levý bok nebo sednete na židli a zdravotní sestra Vám pomůže správným způsobem vyhrbit záda, tj. pokrčit nohy v kolenou, přitáhnout je k břichu a bradu sklonit co nejvíce k hrudníku. Nejlepší místo pro zavedení jehly je bederní oblast páteře; kromě jiných důvodů proto, že je zde kůže málo citlivá. Anesteziolog nejprve ošetří kůži dezinfekčním prostředkem a okolí zakryje sterilní rouškou. Aby ani píchnutí do epidurálního prostoru nebolelo, znecitliví kůži a podkoží podáním anestetika velmi tenkou jehlou. Potom zavede do epidurálního prostoru speciální jehlu. Jehlou provlékne tenkou hadičku z umělé hmoty, kterou Vám budou podány potřebné léky. Místo vpichu zalepí a hadičku připevní ke kůži. Výkon trvá zpravidla několik minut. Od této chvíle můžete zaujímat jakoukoliv polohu.
Už za chvíli (asi po deseti minutách) ucítíte, že Vás děložní stahy bolí méně, takže budete cítit jen mírný tupý tlak. Úplné znecitlivění (anestezie) není vhodné, protože by zpomalilo průběh porodu. Porod tedy nebude zcela bezbolestný, ale mnohem méně bolestivý, a pro Vás mnohem snesitelnější.
Jedna dávka znecitlivujícího léku účinkuje asi 60 až 120 minut. Jakmile začne účinek odeznívat, požádáte o další dávku. Potom můžete zvolit jakoukoliv polohu, která pro Vás bude pohodlná. S doprovodem můžete chodit nebo také využít relaxační sprchu. Koupel ve vaně z hygienických důvodů vhodná není.
Tento způsob tlumení bolesti má velikou přesnost v tom, že nevyřadí nutkavý pocit ke tlačení, takže budete moci po celou dobu aktivně spolupracovat, zejména v důležité závěrečné fázi porodu. Může se stát, že ke konci porodu se přece jen porodní bolesti částečně obnoví. Toto není na škodu, neboť se usnadní Vaše aktivní spolupráce ve II. době porodní. Budete se moci sama podílet na normálním zakončení porodního procesu.
Epidurální analgezii nelze provést u osob trpících alergií na léky, které se k analgezii užívají. Výkon dále znemožňuje zánět kůže v blízkosti očekávaného místa vpichu (zejména nežit, lupénka nebo ekzém) a porucha krevní srážlivosti vrozená nebo získaná. Upozorněte proto lékaře nebo asistentku, pokud trpíte častým podkožním krvácením (modřiny).
Budete-li si přát další informace, kdokoliv z lékařů nebo porodních asistentek Vám rád poradí.
Na našem pracovišti provádíme odběr pupečníkové krve Clasic a Premium a odběr pupečníkové tkáně. Pro odběr pupečníkové krve je nutné se registrovat. Bližší informace získáte na bezplatné informační lince 800 900 138 nebo na www.cordbloodcenter.cz.
Zájem o odběr nám, prosím, oznamte předem.
Originály dokladů obdržíte zpět s rodným listem dítěte, který si vyzvednete osobně na matrice po předložení průkazu totožnosti týden po narození dítěte. Rodný list může vyzvednout jen jeden z rodičů.
Bližší informace na tel. č. 565 351 146, 565 351 137
Porodnice Pelhřimov - individuální přístup, vstřícnost, rodinné prostředí