Dárci mohou darovat krevní plazmu

Nemocnice Pelhřimov zahajuje odběry krevní plazmy

Od listopadu letošního roku mohou dobrovolní dárci darovat na oddělení hematologie a transfúziologie Nemocnice Pelhřimov nově také krevní plasmu. Oddělení k tomuto účelu má dva nové, speciální separátory. Odebraná plazma slouží k frakcionaci, což znamená, že z odebrané plazmy se vyrábějí krevní deriváty. Ty se používají například pro léčbu hemofílie, při poruchách obranyschopnosti nebo k léčbě nebezpečných infekcí.

„Odběr krevní plazmy probíhá pomocí separátoru. Tento přístroj sám oddělí krvinky od plazmy, krvinky navrací zpět dárci a plazma se sbírá do sběrného sáčku. Za plazmu je dárci podán náhradní roztok,“ přiblížila celý proces MUDr. Michaela Harudová, lékařka oddělení hematologie a transfúziologie. Krevní plazmu nelze vyrobit synteticky, proto je nutná pomoc dobrovolných dárců.

Oddělení od 1. listopadu 2016 zahajuje plazmaferetické odběry. Zájemci se tedy již nyní mohou hlásit na evidenci dárců. „Podmínkou je absolvovat alespoň jeden odběr plné krve na našem pracovišti, pak je možné přejít k odběrům plazmy. To neplatí u našich stabilních dárců krve, kteří na naše oddělení docházejí na odběry.“ upřesnila MUDr. Harudová.

Bezplatné odběry je možno u dárce provádět 1x za měsíc. Dárci jsou téměř neomezeni věkem – od 18 do 60 let , doporučená hmotnost je alespoň 60 kilogramů a podmínkou je také dobrý stav žil. Vhodnost dárce k odběru posuzuje lékař. „Velice důležitý je před odběrem zvýšený příjem tekutin. O tom budeme dárce samozřejmě informovat v okamžiku, kdy se zaregistrují jako dárci krevní plazmy,“ dodala MUDr. Harudová. Zaregistrovat se mohou zájemci již nyní na tel. čísle 565 355 466. Odběry budou probíhat třikrát v týdnu – pondělí, čtvrtek a pátek. Dárcům budou náležet určité výhody jako například jednorázové stravenky, náhrada cestovních výloh a odpočet z daňového základu.

Pavilon hematologie a transfúziologie prošel v loňském roce celkovou rekonstrukcí a je nyní nejmodernějším pracovištěm tohoto druhu na Vysočině. Již při otevření pavilonu bylo avizováno, že  rozšíření prostor a moderní vybavení v budoucnu umožní zavádění nových  metod. Odběry plazmaferézy jsou jednou z nich.

Co je plazmaferéza ?

  • Odběr krevní plazmy pomocí přístroje separátoru, který sám oddělí plazmu od krvinek.
  • Množství odebrané krevní plazmy je nahrazeno fyziologickým roztokem a řídí se hmotností dárce ( od 600 ml do 800 ml).
  • Odběr trvá 45-90 min.
  • Při odběru je napíchnuta jedna žíla.
  • Odebraná plazma se nahradí během 1až 2 dnů.

separaceUPOZORNĚNÍ PRO DÁRCE KRVE

ODBĚRY PLNÉ KRVE

  • STŘEDA 6.00 hod. – 8.30 hod.

ODBĚRY PLAZMY

  • PONDĚLÍ 7.00 hod. – 10.00 hod.
  • ČTVRTEK 7.00 hod. – 10.00 hod.
  • PÁTEK 7.00 hod. – 10.00 hod.

OBJEDNÁNÍ VŽDY po TELEFONNÍ DOMLUVĚ na tel.čísle 565 355 466 nebo 731 619 192