Cvičení pro těhotné

Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Pelhřimov připravilo pro budoucí maminky novinku v podobě cvičení pro těhotné od ukončeného 12. týdne těhotenství. Od září tak mohou zájemkyně cvičit jednou týdně pod dohledem odborníků na tuto problematiku. Cvičení pro těhotné pomůže připravit rodičky na zátěž při porodu i na dobu po něm a zároveň jim pomůže udržet si fyzickou, ale i psychickou pohodu.

Cvičení povede MUDr. Martina Ošeldová a porodní asistentka Irena Zápotočná a bude probíhat od 6. září 2016 každé úterý v tělocvičně rehabilitačního oddělení naší nemocnice. „Chceme tím rozšířit nabídku aktivit pro těhotné a zároveň jim dát šanci s námi v průběhu těhotenství probírat otázky pohybu a stravy, což je velice důležitá oblast pro zdraví matky i dítěte. Cvičení bude zaměřené na
posilování svalů pánevního dna, hluboký stabilizační systém, na odstranění bolestí zad a žeber, nácvik dýchání a úlevových poloh,“ sdělila lékařka oddělení gynekologie a porodnice MUDr. Martina Ošeldová. Cvičení je v daný termín určeno maximálně pro sedm žen, aby bylo možné se každé  dostatečně věnovat. Dále je rozděleno do dvou skupin – pro těhotné do 30. týdne a od 30. týdne, neboť sestava cviků se různí právě podle délky těhotenství. Cviky nejsou obtížné, vždy je respektována a brána v potaz individualita každé ženy a  cvičení se přizpůsobuje ženám v různých stádiích těhotenství.

„Maminky si často stěžují na bolesti zad, otoky nohou, křečové žíly, větší únavu, dušnost a další problémy. S tím jim můžeme poradit a pomoci se udržet po celou dobu v kondici,“ upřesnila hlavní cíl zavedení hodin cvičení pro těhotné MUDr. Ošeldová. Zájemkyně se mohou hlásit buď prostřednictvím FB stránky Porodnice Pelhřimov nebo telefonicky. První cvičení začíná 6. Září od 16:00 hodin.

V pelhřimovské porodnici přijde ročně na svět šest stovek miminek. Porodnice nabízí velice příjemné, rodinné zázemí a klidnou atmosféru. Vybaveno je všemi možnými pomůckami pro porod, od balónů po porodní vanu.

 

 

Cvičení pro těhotné

Cvičení je zaměřeno na posílení středu těla, tzv. hluboký stabilizační systém páteře – HSSP. Těhotné se zde naučí jeho aktivaci a posílení, což je důležité pro vytvoření dostatečné opory rostoucímu bříšku, které zatěžuje bederní oblast a tím mění držení těla těhotné ženy. Při vytvoření této opory nedochází k výrazné změně těžiště těla, bederní oblast je dostatečně podpořena a není těhotenstvím přetěžována, čímž se minimalizuje její bolestivost.

Součástí HSSP je příčný sval břišní (nejhlouběji uložený sval) a vnitřní šikmý sval břišní,  jejichž posílení hraje důležitou roli při prevenci diastázy (rozestupu) břišních svalů, která je poměrně častým důsledkem zvětšujícího se bříška těhotné ženy.

Pánevní dno jako součást HSSP je rovněž aktivováno, při hodinách se ale na svaly pánevního dna zaměřujeme i izolovaně. Jde především o uvědomění si práce těchto svalů, naučení se jejich relaxace, která je důležitá pro dobrý průběh porodu.

Těhotné se zde naučí jednoduché cviky na uvolnění kyčlí, SI spojení (vazivové spojení kosti křížové a kostí pánevních) a bederní páteře. Tyto oblasti bývají častým zdrojem bolesti v graviditě.

Cvičení v těhotenství má celkově pozitivní efekt na průběh gravidity i porodu a je určeno pro těhotné od ukončeného 12.t.t.

Hodiny vede porodní asistentka Irena Zápotočná, instruktor zdravotní tělesné výchovy.

Cena: 100 Kč/ 60 min.

Tel.: 731 619 188

 

 

Kurz cvičení po porodu

Kurzy, nejsou určeny pouze novopečeným maminkám, ale i ženám, které rodily s odstupem i několika let a stále na svém těle cítí důsledky proběhlého těhotenství i porodu.

Při těchto hodinách se zaměřujeme na aktivaci a posílení HSSP (hluboký stabilizační systém páteře), který je důležitý pro dobré držení těla, posílení břišních svalů, svalů pánevního dna a nejhlouběji uložených svalů podél páteře. Při osvojení si techniky zapojení středu těla postupně dochází ke zpevnění břišní stěny, která tvoří důležitou oporu bederní páteře. Následuje zlepšení vadného držení těla a tím zmírnění bolestí zad. Mnohé ženy se po porodu snaží dostat své břicho do původní kondice klasickými cviky, které ovšem často mívají opačný efekt. Vzhled břicha, především při diastáze (rozestupu) břišních svalů, se může při nesprávném posilování této oblasti dokonce zhoršit. Na kurzech cvičení po porodu se ženy naučí správně a efektivně posilovat břišní svaly tak, aby jejich snažení přineslo kýžené výsledky.

Cvičení není ale zaměřeno pouze na oblast břicha, posilujeme zde všechny svalové partie, které mají tendenci k ochabování (hýžďový sval, fixátory lopatek apod.) a naopak protahujeme ty, které mají tendenci zkracovat se nejen sedavým způsobem života a tím vyrovnat vzniklé disbalance. Jedná se o tzv. funkční přístup ke cvičení, který respektuje optimální fungování těla jako celku.

Cvičení probíhá formou kurzu (10 hodin), který nabízí výhody uzavřené skupiny a možnosti postupného zvyšování zátěže. Po absolvování deseti základních hodin, lze docházet na pokračovací hodiny tohoto typu cvičení.

Cvičení po porodu vede porodní asistentka Irena Zápotočná, instruktor zdravotní tělesné výchovy.

Cena: 1000Kč/ 10 hod.

Tel.:  731 619 188