Léto plné úrazů

V naší nemocnici ošetří lékaři denně osm desítek úrazů. Rapidně stoupla čísla ošetřených pacientů na lékařské pohotovosti /LPS/.

Letní měsíce se skutečně odrazily na zvýšeném počtu ošetřených pacientů. Lékařská pohotovostní služba /LPS/ ošetřila za měsíc červenec o sto pacientů více než je běžný průměr – celkem 400 dospělých pacientů.  Průměrně je na LPS pro dospělé ošetřeno do 300 pacientů za měsíc / např. v dubnu 269, v květnu 278, v červnu 305/. V červenci bylo ošetřeno zatím nejvíce pacientů z celého roku 2016, a to rovných 400. Podobná situace je i na dětské pohotovosti.  Ošetřeno bylo 301 malých pacientů na LPS za první prázdninový měsíc. Přitom běžné číslo ošetřených dětí se pohybuje kolem 200 za měsíc / v dubnu 235, v květnu 190, v červnu 187/. „Rodiče s dětmi přichází nejčastěji s různými virózami, zvýšenými teplotami, záněty horních cest dýchacích, ale i alergickými reakcemi například na štípnutí hmyzem,“ sdělila manažerka kvality pelhřimovské nemocnice Mgr. Jitka Dejmková. Na dospělé LPS se nejčastěji lékaři setkávají s bolestmi zad, malátnými stavy, virózami a bakteriálními infekcemi.

Úrazové ambulance pak zaznamenaly dvojnásobné počty úrazů než je standardní stav v průběhu roku.  Řeší zhruba osmdesát úrazů denně. Časté jsou pády, řezné a tržné rány a samozřejmě úrazy spojené s rekreačními a sportovními aktivitami. “ Nárůst je patrný nejen při ambulantních ošetřeních, ale i na počtech hospitalizovaných pacientů. Týká se to jak dospělých, tak dětí. Nejvíce se ošetřují zlomeniny horních končetin, pohmožděniny různého druhu, ale i otřesy mozku,“ konstatoval náměstek léčebné péče MUDr. Jaroslav Houser.

Jak ukazuje první srpnový týden, situace se nijak nelepší.  Větší množství úrazů je dáno mimo jiné také tím, že v létě sportují i lidé, kteří nemají s danou aktivitou žádné zkušenosti.  Často by se přitom některým úrazům dalo zabránit správnou výbavou a opatrností. Jedná se hlavně o úrazy při bruslení, na kole, v bazénu nebo různých adrenalinových sportech. U dětí jsou častým důvodem úrazu skoky na trampolíně a cyklistika.