Lumbální punkce

Lumbální punkce

K nejobávanějším výkonům a vyšetřovací metodě na neurologickém oddělení bezesporu patří provedení lumbální punkce ( LP).

Je nutno podotknout, že se jedná o běžný diagnostický výkon, který na našem oddělení provádíme. Je to vyšetření, při kterém se odebírá z dolní části zad mozkomíšní mok. Nejčastější obavy mají pacienti z bolesti a poškození míchy. Není třeba se ale obávat. Punkce se provádí v prostoru, kde již mícha není. Jehla se místa kde končí mícha vůbec nedotkne. Ani bolest není nijak výrazná. Při zavádění jehly můžete pociťovat nanejvýš tlak při průniku jehly kůží. LP obvykle netrvá déle jak 10 minut. Nejčastěji se provádí vsedě. K výkonu používáme atraumatickou jehlu. Její výhodou je, že po vytažení zanechává velmi malý otvor v obalech míšních struktur. Použití této jehly minimalizuje postpunkční syndrom ( bolest hlavy, nevolnost), Další výhodou je, provádět LP ambulantní formou a tím zkrátit pobyt na neurologickém oddělení, maximálně na 3-4 hodiny. Po tomto výkonu je doporučováno zůstat ležet cca 30 minut na břiše, poté 3 hodiny v jakékoliv horizontální poloze. Po této době můžete odejít domů. Doporučujeme zajistit si doprovod a volný den s klidovým režimem. Po návratu domů je třeba dodržovat zvýšený příjem tekutin. Asi dva dny se vyhýbejte fyzické aktivitě.

Nevýhodou atraumatické jehly je, že není hrazena zdravotní pojišťovnou. Od pacientů vybíráme 150 Kč.

Výhody této punkční jehly oproti použití klasické jsou určitě značné. Pokud se použije k výkonu klasická lumbální jehla, musí pacienti ležet 24 hodin.

Toto vyšetření slouží především k potvrzení či vyloučení zánětlivých onemocnění centrální nervové soustavy.

Po provedení výkonu opakovaně slýcháme od pacientů, že strach byl větší, než bolest při samotném vyšetření.