Lůžkové rehabilitační oddělení Nemocnice Pelhřimov poskytuje komplexní léčebnou rehabilitační péči pro širokou škálu onemocnění.
Náplň činnosti RHB oddělení
Intenzivní rehabilitace za využití rehabilitačních postupů a metodik ve smyslu LTV, LTV na přístrojích, LTV v bazénu, měkkých a mobilizačních technik, metod na neurofyziologickém podkladě (PNF, Vojtova metoda, Mojžíšová, Brunkow), ergoterapie, elektroterapie, magnetoterapie, fototerapie, vodoléčba.
Indikace
Na RHB oddělení jsou přijímáni k léčbě pacienti níže uvedení a z uvedených lokalit:
1) Pacienti k doléčení z lůžkových oddělení Nemocnice Pelhřimov - především ortopedie, chirurgie, neurologie, popřípadě i interny, jako stavy po TEP, traumatech, amputacích a neurologická onemocnění.
2) Pacienti k doléčení z lůžkových zařízení jiných nemocnic a pracovišť vyššího typu s onemocněním stejné povahy.
3) Pacienti z ambulantních částí Nemocnice Pelhřimov (především RHB ambulance), akutní i chronická exacerbovaná onemocnění pohybového aparátu (např. vertebrogenní algické syndromy), jejichž povaha neumožňuje ambulantní léčbu, či pokračování další ambulantní léčby.
Předpokládaná doba hospitalizace na lůžkovém rehabilitačním oddělení je 10-14 dnů,maximálně však 3 týdny. Po uplynutí této doby je z rehabilitačního hlediska již předpoklad stabilizace pacienta a tedy i jeho propuštění, a to v následující návaznosti:
1) Propuštění z rehabilitačního hlediska stabilizovaných pacientů do domácí péče nebo péče ambulantní rehabilitace.
2) Překlad rehabilitačně již stabilizovaných pacientů, u kterých však jejich stav vyžaduje další hospitalizaci na oddělení dlouhodobě nemocných Nemocnice Pelhřimov, popřípadě oddělení obdobného typu v jiném zdravotnickém zařízení.
3) Překlad indikovaných pacientů do rehabilitačních ústavů, resp. lázeňských zařízení.
Kontraindikace
Kontraindikace hospitalizace na lůžkovém rehabilitačním oddělení – neperspektivní pacient s ohledem na povahu onemocnění a věk, který fyzicky či psychicky nezvládne intenzivní rehabilitační režim se zátěží opakovanou LTV několikrát denně.
1) Nespolupracující nebo zmatený pacient.
2) Pacient v horečnatém či septickém stavu.
3) Pacient s generalizovaným a progredujícím nádorovým procesem.
4) Pacient kardiopulmonálně dekompensovaný.
5) Pacient s obsáhlými dekubity.
6) Sociální hospitalizace.
Relativní kontraindikací je i inkontinence (moč a stolice) s ohledem na stupeň této. |